Lékárny Benu zaznamenaly kvůli vedrům mírný úbytek klientů

Lékárenská síť Benu, dvojka na tuzemském trhu, zaznamenala kvůli tropickým teplotám v posledních dnech mírný úbytek klientů. Je to podle ní způsobeno mimo jiné tím, že ve vedrech omezují pobyt mimo domov někteří senioři. Vyplývá to z vyjádření firmy pro ČTK. Česko se v posledních dnech potýká s vlnou veder. Dnes mohou teploty opět vystoupat až na 36 stupňů Celsia.

Mění se také záležitosti, kvůli kterým lidé aktuálně lékárny vyhledávají. „Nejčastěji nyní v lékárně řešíme průjmová onemocnění a nachlazení z klimatizace. Klienti, které čeká dovolená, se k nám chodí poradit, co si mají vzít s sebou do cestovní lékárničky,“ uvedla mluvčí společnosti Ivana Stará. V horkých letních dnech je podle ní také větší poptávka po krémech s UV faktorem a po přípravcích po opalování.

„I přes velkou osvětu o škodlivosti UV záření je velký zájem také o panthenol na spáleniny od sluníčka. Zvýšenou poptávku jsme zaznamenali také po repelentech, pinzetách na klíšťata a přípravcích po bodnutí hmyzem. Větší zájem je i o přípravky a léky proti alergiím,“ dodala Stará.

Odborníci už dříve uvedli, že klimatizace mohou vést k pálení očí kvůli jejich vysychání. Experti proto doporučují lidem preventivně použít oční kapky, takzvané umělé slzy. Špatně nastavená teplota v místnosti může způsobit nachlazení, angínu či zhoršení astmatu, varují odborníci. Správně nastavená klimatizace podle hygieniků zdravotní problémy nezpůsobuje.

Podle ministerstva zdravotnictví existují lidé, kteří se v klimatizovaném prostředí necítí dobře, aniž jsou schopni vysvětlit důvod. To je předmětem výzkumů a souvisí s takzvaným syndromem nemocných budov, kdy lidé pociťují v klimatizovaném prostředí i řadu nespecifikovaných zdravotních problémů, které odezní po opuštění klimatizovaného prostoru.

Pod značkou Benu funguje téměř 220 lékáren po celém Česku, do konce letošního roku by se jejich počet měl přiblížit 230. Lékárny sítě obslouží podle nedávného vyjádření firmy 1,5 milionu zákazníků měsíčně, on-line vyřídí v průměru 2000 objednávek denně. Jedničkou tuzemského trhu jsou lékárny Dr.Max, které patří investiční skupině Penta a které mají kolem 430 poboček.

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

Ohodnoťte tento článek!