Přejít na obsah

Lékárny lákají na úlevu z poplatku

zpět
24.11.2008

Zaplatit za recept poplatek o pět, nebo dokonce deset korun nižší, než je předepsáno státem. To jsou nabídky některých lékáren na Hodonínsku, které se vracením zlomku třicetikorunové částky snaží oslovit nové zákazníky. Ostatní lékárníci takovéto jednání odsuzují...

„Pětikorunová odměna za recept vychází z trendu firmy, která tuto lékárnu vlastní. Zákazníci, kteří si vyřídí naši klientskou kartičku, dostanou nazpět jako poděkování dokonce deset korun,“ popsal princip reklamy vedoucí hodonínské Lékárny Dr. Max Leoš Guryča.

Podle tiskového mluvčího České lékárnické komory však žádná lékárna poplatky jen tak promíjet nemůže. Dopustila by se totiž trestného činu, za který hrozí pokuta až padesát tisíc korun.

„Protože regulační poplatek fakticky není příjmem lékárny, nemohou si lékárny dovolit regulační poplatky nevybírat,“ řekl tiskový mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Jediný způsob, jakým tedy mohou lékárny poplatek za recept snížit, je doplacení příslušné částky ze svého. Zákazník tedy sice zaplatí méně, například pětadvacet korun, ale lékárna za něj ministerstvu zdravotnictví odvede celých třicet korun.

Pokuta až padesát tisíc korun

Generální ředitel firmy Dr. Max, která provozuje síť lékáren nabízejících finanční výhody za každý recept, však odmítá spojovat tyto pětikorunové bonusy s regulačními poplatky.

„Naše firma nabízí svým zákazníkům tuto odměnu už od roku 2005, tedy dlouho před zavedením regulačních poplatků. Navíc odměňujeme za recept a ne za položku na recept. Jde o standardní podnikatelskou soutěž,“ vysvětlil Vajskebr.

Potvrdil také, že odměny zákazníkům vyplácí firma z vlastních zdrojů.

Proti tomuto způsobu soutěžení se však staví Česká lékárnická komora. „Pokud bychom hovořili o plánovaném nevybírání či vracení regulačních poplatků, pak se z našeho pohledu jedná o možnou diskriminaci pacientů.,“ vysvětlil stanovisko komory Krebs.

„Naším případem se v minulosti zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který nám nakonec dal za pravdu,“ ohradil se Vajskebr.

Ostrý nesouhlas dává najevo i většina lékárníků. „Mně se takové jednání nelíbí. V Hodoníně jsou dokonce dvě lékárny Dr. Maxe a jistě to má vliv na to, že lidé jim díky slevě dají přednost,“ uvedl vedoucí jedné z hodonínských lékáren Josef Baďura.

Ten ve své lékárně nehodlá zavádět žádné úlevy z poplatků. Navíc si postěžoval, že lidi, kteří potřebují lék přímo od lékárníka, posílá konkurence do ostatních lékáren. „My z toho nemáme žádný zisk a oni se nemusí zdržovat výrobou,“ podotkl Baďura.

I přes nesouhlas se lékárnám tato strategie vyplácí. „Mohu říct, že jsme díky úlevám na poplatcích zaznamenali nárůst zákazníků,“ uzavřel Guryča.

Rudolf Půlkrábek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékárny lákají na úlevu z poplatku

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárny lákají na úlevu z poplatku

Komentáře

dalších 7 komentářů
Petr Bouzek Re:Re:Kam lze dojít bez cíle.  | 24. 11. 2008 22:41

U nás se vždycky všechno nějak obejde. Kdyby v tom bylo mistrovství, tak jsem mistři několik let po sobě. Proto jediné rozumné řešení je pokladenský systém. Ten se obchází hodně blbě, protože je pod přímou kontrolou pacientů, tedy plátců zdravotní daně. Je to šance pro lékaře i lékárníky a ne modrá, ale skutečná. Protože se v tomto systému velmi špatně krade, tak nečekejme, že ho současní politici podpoří.

blékárník Re:Kam lze dojít bez cíle.  | 24. 11. 2008 20:20

Jde spíše o to, že veškeré "mechanismy regulace", to jest doplatky na léky, procentuální úhrada léčiv a PZT (hyaluronáty) i regulační poplatky se jednoduše dají obejít ať už ve jménu konkurence či ve jménu "přežití" či ve jménu "politického programu ČSSD"

Petr Bouzek Kam lze dojít bez cíle.  | 24. 11. 2008 19:53

Je třeba si ujasnit, co vlastně od zdravotnictví chceme. Pokud má býti konkurečně tržní, pak k němu patří reklama, propagační dárky, slevy prostě marketing se vším všudy. Pokud to má být služba, tak marketing zásadně ne, ale potom stát musí dohlédnout na spravedlnost v odměňování. U nás je to pořád kočkopes. Lékař nebo lékárník je závislý na svém výdělku stejně jako prodejce elektrotechniky nebo pekař. Zakazovat mu reklamu a propagaci je supersocialistické a nemorální. Jak jsem pochopil. Lékárna Dr. Max přijme podle zákona od zákazníka regulační poplatek a ze zcela jiných příjmů mu dá nějaký drobný peníze. Já tu prostě nevidím spojení mezi regulačním poplatkem a finačním bonusem pro pacienty. Sám na Hodonínsku pracuji a vím, jak všechny lékárny dělají co mohou, aby nalákali zákazníky. Takže Dr. Max tam nikoho neválcuje. Je jedním z mnoha. Někdo vrací pětikorunu, někdo nemá doplatky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné