Lékárny na Bruntálsku omezily pohotovost, snaha o dohodu nevychází

Lékárny v regionu od února omezily pohotovostní služby. Pouze o sobotách, nedělích a svátcích drží v Bruntále a Krnově pohotovost jedna z lékáren v čase od 8 do 18 hodin, v noci pak ani jedna…

Bruntál/ Krnov –

Přitom třeba v Rýmařově a dalších městech nefunguje ani taková služba pro občany.“ Omezení pohotovostí dohodla lékárenská komora s krajským úřadem. Už rok totiž jednáme o proplácení pohotovostních služeb, ale zatím zbytečně,“ řekl bruntálský lékárník Petr Byrtus.

Přesto věří, že vůle k úhradám se ze strany úřadu najde – přinejmenším pro některé regiony. “ Jedním z argumentů, proč nepřispívat na pohotovosti, totiž je, že ve velkých supermarketech fungují lékárny až do noci, a lidé si tedy lék mohou jít koupit. Jenže takový typ prodejen nikde v regionu není,“ řekl Byrtus.

Podle něj je nerentabilní a zbytečné držet noční pohotovosti, protože je zpravidla lidé zneužívali a přicházeli sem třeba pro šidítka nebo sunar. Ztrátové bývaly i večerní pohotovosti v pracovních dnech.

Jedinou možností, jak si při akutních potížích pomoci, je teď lékařská služba první pomoci v Bruntále a Krnově. Jenže třeba běžná analgetika, která zdravotní pojišťovny nehradí, si tu nikdo nekoupí.

“ Máme minimální zásobu léků, nefungujeme jako lékárna. Lidé by měli mít určitě doma základní léky pro případ nachlazení nebo bolesti, třeba ibalgin,“ řekla lékařka záchranné služby Mária Šišková.

Jen chřipková epidemie tady zvýšila počet pacientů, zato zrušení pohotovostí lékáren tu nijak nepocítili. A stejně tak například ve vrbenské privátní chirurgické ambulanci. “ Samozřejmě se najdou lidé, kteří sem večer přijdou v teplotách nebo s bolestmi. Léky na prodej nemáme, ale pomoci se snažíme podle možností. Nikdy jsem nikoho neodmítl,“ řekl chirurg Miloslav Procházka.

Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!