Lékárny na lécích tratily miliony, chtějí je po ministerstvu

Pacienti měli na 200 léků doplácet víc, protože u nich klesla úhrada od pojišťoven. Lékárníci to ale nevěděli a ztrátu teď nesou sami.

Zhruba 3,5 milionu korun činí podle předběžného vyčíslení České lékárnické komory (ČLeK) ztráty lékáren za den, kdy dávaly léky lidem za původní nižší ceny.
Ze seznamu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vypadlo totiž 200 léků, u nichž klesla úhrada ze zdravotního pojištění. Pacienti měli doplácet více, lékárny to ale nevěděly, a tak ztrátu nesou samy. Lékárnická komora již vyzvala ministerstvo zdravotnictví, ať lékárnám ztráty nahradí. SÚKL chybu přiznal a seznam doplnil.
„Udělali jsme předběžné vyčíslení dne, kdy to takto fungovalo. Ztráta lékáren se dá předběžně odhadnout na 3,5 milionu korun, což není až tak malé číslo. Průměrně je to na lékárnu ztráta 1400 korun, jedna větší lékárna dosáhla i 16 000 korun,“ řekl mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Komora chce záruky

Prezident ČLeK Stanislav Havlíček požádal v dopise ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby opožděně stanovené ceny začaly platit, až si je lékárny zapracují do softwarových programů, nebo aby ministerstvo dalo záruky, že škody lékárnám uhradí.
Pacienti musejí podle Krebse počítat s tím, že za své léky zaplatí přinejmenším po nějakou dobu víc.SÚKLsnížil k 1. dubnu úhrady ze zdravotního pojištění. Rozdíl mezi cenou a úhradou doplatí pacient. SÚKL předpokládá, že firmy stejně jako vždy v minulosti sníží ceny tak, aby se do úhrady vešly a lidé nic nedopláceli, nebo jen málo.
Než se tak stane, doplatí si pacienti například za lék na tlak Lusopress až 75 korun, dosud za jedno až dvě balení dávali jen regulační třicetikorunový poplatek. Další lék na tlak Zorem je přijde až na 350 korun, pokud budou chtít největší balení tablet největší síly. Za menší balení slabších tablet dají 63 korun.
„Dá se očekávat, že lidé budou doplácet na léky v řádu stokorun, lékárníci to nemohou ovlivnit,“ zdůraznil Krebs. Lékárníci jsou ale podle něj připraveni lidem poradit, zda jejich lék s vysokým doplatkem nelze nahradit jiným bez doplatku nebo s menším doplatkem.

Ohodnoťte tento článek!