Lékárny nezaznamenaly větší zájem o léky proti ptačí chřipce

Lékárny v Česku zatím v souvislosti s výskytem ptačí chřipky u uhynulé labutě v Hluboké nad Vltavou nezaznamenaly větší zájem zákazníků o léky. Většina lékáren má zásoby Tamiflu, léku proti ptačí chřipce, ani o ten ale není zájem. Vyplývá to z ankety ČTK…

Praha –

„Žádná panika tady není a nikdo si pro léky nechodí. Asi pomáhá osvěta, navíc dost lidí je tady očkování proti běžné chřipce,“ sdělila Michaela Faltová, magistra lékárny v Hluboké nad Vltavou. Lékárna má podle Faltové balení Tamiflu na skladě, zásobeni jsou i místní lékaři. „Nikdo tady není nervózní a fronty u nás opravdu nejsou,“ doplnila.

Více zákazníků dnes nezaznamenali ani v českobudějovické lékárně Metropol. I tady mají zásoby léku Tamiflu, zájem o něj ale lidé zatím neprojevili. „Poptávka se nezvětšila, je tady klid. Myslí, že ta prvotní hysterie už opadla,“ řekl magistr lékárny. Stejná situace je i dalších lékárnách v Českých Budějovicích.

Podobně jsou na tom lékárny i v ostatních krajích. „Myslím, že lidé strach nemají, rozhodně si jich nechodí více pro léky,“ podotkla magistra lékárny v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku Jana Potužáková. Tamiflu v nyní k dispozici nemá, několik balení si ale objednal místní lékař.

K sehnání je Tamiflu i v lékárně ve Velkých Popovicích, zájem o lék je ale minimální. Více lidí nechodí ani do lékáren na Plzeňsku.

Balení Tamiflu přijde na necelých tisíc korun, pacienti ho dostanou na předpis, hradí si ho ale v plné výši. Pojišťovna připívá jen vážně nemocným lidem. Testy prokázaly, že labuť z Hluboké nad Vltavou, byla nakažena virem H5. Zda jde o patogenní virus H5N1, který je nebezpečný také pro člověka, bude jasné do středy.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!