Lékárny se bojí falešných receptů na sledované léky

V našem okrese přibývá lidí, kteří se pokoušejí ošálit pracovníky lékáren falešnými recepty na léky sloužící k výrobě drog. Zkušenosti z prodejen medikamentů na území celého okresu vedou k jedinému závěru -objevují se mezi nimi jak čeští pachatelé, tak cizinci…

TACHOVSKO –

„Nedávno málem skočila řada lékáren na špek cizinci, který přišel s pohádkou o Codeinu pro umírajícího dědečka. Nakonec se ukázalo, že chtěl lék pro svou potřebu. Nyní jsme proto dvojnásob opatrní a recepty na prášky, které se dají fetovat, důkladně prověřujeme,“ popsal mgr. Jaroslav Šantora z lékárny v Boru.

Podle Mgr. Jaroslavy Lašákové z lékárny Melissa ve Stříbře někdy poslouží k identifikaci podvrhu nečitelné písmo údajného lékaře, jindy nesprávný údaj. „Pokud lékaře, jenž recept vystavil, neznám, jsem opatrná,“ potvrdila.

Majitelka tachovské lékárny Veronica Jarmila Staňková byla dokonce nedávno varována před falzy receptů policií. „Dotyčný prý shání Korylan obsahující kodein a Solutan (účinná látka efedrin, z něhož se vyrábí pervitin pozn. autora). Takže v registru pojištěnců ze spádové oblasti zkontroluji identitu každého klienta, který si pro tyto léky přijde,“ prozradila.

Mgr. František Cikán z lékárny ve Václavské ulici v okresním městě se už také setkal s falšovaným receptem. „Vydali jsme kodein a od pojišťovny pak zjistili, že pacient vůbec neexistuje. V tomto případě pachatel ukradl recept, opatřil ho falešným razítkem a pak nám ho předložil,“ popsal.

Jak se lékárníci shodují, řada pachatelů není potrestána. „Když se nějaký podvodník objeví v mé lékárně, samozřejmě zavolám policii. Ale dosud jsme žádného pachatele takto nedopadli,“ zaznívá nejčastěji.

Jaroslav Veselý, Tachovský deník, 18.5.2001

Ohodnoťte tento článek!