Přejít na obsah

Lékařská komora chce od vlády plán na záchranu zdravotnictví

zpět
8.3.2016
Milan Kubek
zvětšitMilan Kubek
Autor: Jan Rasch

Milan Kubek | Autor: Jan Rasch

 

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce, zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, zvyšování platů lékařů a ostatních zdravotníků minimálně o deset procent každý rok a sjednocení platových tabulek ve státních i soukromých nemocnicích.

Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) iniciativu ČLK uvítal, je připraven o návrzích ČLK jednat. Stejně se vyjádřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

„ČLK upozorňuje, že v první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající pro zdravotnictví z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ uvedl Kubek. Na Sobotku se podle něho stavovská organizace obrátila otevřeným dopisem 2. března z pověření představenstva ČLK a předsedů okresních sdružení ČLK.

S přípravou záchranného plánu by podle Kubka měla vláda začít okamžitě, aby ve zbývajících dvou letech do voleb ho stihla splnit.

Prvním bodem záchranného plánu podle návrhu ČLK je získat víc peněz pro zdravotnictví. Vedle pravidelné valorizace je to i spravedlnost v platbách pojištění tak, aby každý občan platil pojistné odpovídající jeho příjmům. Zdravotní daň za tabák a alkohol by měla vést k tomu, že na zdravotnictví budou přispívat víc ti, kdo si své zdraví dobrovolně ničí.

V záchranném plánu by mělo podle ČLK být také zakotveno právo pacienta na svobodnou volbu lékaře a nemocnice, neomezovanou zdravotními pojišťovnami. Seznam zdravotních výkonů, podle něhož se oceňuje práce lékařů, by se měl změnit v reálný ceník s valorizací ceny práce. Zvyšování platů o deset procent ročně by mělo být pro pracovníky všech nemocnic a léčeben, které mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

ČLK požaduje rovněž zjednodušení specializačního vzdělávání lékařů a chce zakotvit do novely zákona o zdravotních službách pravomoci pro komoru kontrolovat personální zajištění lékařských zdravotních služeb a ukládat nápravná opatření. Nyní kontrolu provádějí sami zřizovatelé, což nezaručuje podle Kubka občanům kvalitní a dostupnou péči.

Základním úkolem zdravotnictví podle Kubka je zajišťování dostupnosti kvalitní a bezpečné péče pro každého, kdo ji potřebuje. „Navzdory obětavé práci tisíců lékařů a zdravotních sester již české zdravotnictví není schopno tento úkol plnit a česká medicína začíná ztrácet svoji dosud oceňovanou kvalitu a pověst,“ řekl Kubek.

Podle ankety ČLK chybí v krajských nemocnicích 826 lékařů, další chybějí v Praze. Pokud by měli lékaři dodržovat přesně zákoník práce, chybělo by jich ještě víc. Nedostatek pracovníků souvisí podle ČLK právě s nedostatkem peněz v resortu. Na lékařských fakultách ročně promuje tisícovka lékařů, ale 200 jich odchází do zahraničí, aniž vůbec začali v ČR pracovat.

„Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře,“ upozornila komora premiéra.

„Nedostatek peněz, nedostatek lékařů i ostatních zdravotníků jsou spolu s porušováním platných zákonů a dalších právních norem příčinou krize českého zdravotnictví, která se projevuje poklesem dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotních služeb pro naše občany,“ shrnul Kubek.

Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka ale je kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.


Komentovat článek: Lékařská komora chce od vlády plán na záchranu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora chce od vlády plán na záchranu…

Komentáře

další 2 komentáře
David Kdo chce opravdu záchranu ?  | 12. 03. 2016 23:57

Nemate poneti. Zdravotnici jsou take `normalni obcane`, kteri plati. To vseobecne a zavistive deleni na `nas normalni lidi` a `ty ostatni = rozumej zdravotniky co se na nas normalnich obohacuji` je jedna z pricin proc jde ceske zdravotnictvi pomalu tam, kam jde. Vicemene ignorujete vsechno ostatni co komora doporucuje az na ty platy. Zrejme proto ze vam unikaji souvislosti a to ze u zdravotnictvi se musi myslet 10-20 let dopredu a to vcetne trendů cerpani zdravotni pece, stavu populace, vzdelavani sester a lekaru apod. Vzapeti pletete dohromady vsechno mozne, takovy eintopf kde jsou limity, pojistovny, platy lekaru - nemocnicnich?praktiku? a nepruhledne zakazky a nakonec z toho vyleze prachobycejna zavist - vuci lekarum?co jim proboha zavidite? A vazne si myslite ze za vsechny spatne jevy ve zdravotnictvi mohou oni? Bozinku. Dokud si lide v Cesku, kterych je bohuzel vetsina, neuvedomi, ze dobre zdravotnictvi lze vybudovat jen na schopnych lidech, kteri dostavaji spravedlive zaplaceno za praci - ne na masinkach ani na budovach ani na lecich - tohle vsechno je az daleko za personalem, bude hur a hur. Holandane, Kanadane, Anglicani a vubec vetsina ostatnich zapadnich narodu proste berou jako fakt ze zdravotniky spolecnost potrebuje a proto je musi zaplati VYRAZNE jinak nez vetsinu ostatnich. To neni nespravedlive. To je vysoce spravedlive a ve svem dusledku z toho jasne profituje cela spolecnost. Ale to vy si nemyslite, ze? Vy mate predstavu `spoluobcanu v drahych autech` co se vali na kanapi se sestrami. K popukani. To musim rict bratrovi az se jakozto atestovany chirurg vrati ze sluzby a zaparkuje svoji 11 let starou feldu pred panelakem.

Zdenda Kdo chce opravdu záchranu ?  | 11. 03. 2016 16:08

Dobrý den. Opět zajímavý článek, jak LK chce "záchranu" zdravotnictví. Ale opravdu zdravotnictví, anebo garance platů lékařů ??? Jako jedni z prvních slov tady čteme garanci plateb, ... garanci valorizace platů ... atd . A pohled normálního občana ? Ten platí a pltí. Když náhodou požaduje ošetření, nejednou se setká s tím, že lékař má vyčerpaný limit v daném měsíci. Obyčejný občan se dovídá, že pojišťovny, které obdrží jako první měsíční platby pojistného, tyto prostředky spravují "nanejvýš podezřele". Finance pak dále doslova proudí k provozovatelům zdravotnických služeb, kde se objevují podivné zakázky, a i když opodstatněné svou technickou podstatou, tak na druhé straně finančně přemrštěné. A pak ten obyčejný občan platí podruhé, za některé výkony, za léky a další "služby", které by nedostal, pokud by nezaplatil. Tak co tedy naši spoluobčané, jenž jezdí v drahých autech, chtějí zachraňovat? Z reality všedního dne plyne, že pouze své platy, svou jistotu a svůj pohodlný a finančně zajištěný život! Udělejte si pořádek nejdříve u sebe!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné