Lékařská komora chce pro lékaře trvalé smlouvy

Česká lékařská komora (ČLK) chce, aby lékaři dostali od zdravotních pojišťoven trvalé smlouvy. Všem končí v polovině roku a prezident komory Milan Kubek se obává, že novou smlouvu nedostane kvůli úsporám zhruba 2000 ambulancí, tedy každá desátá…

Trvalé smlouvy jsou součástí novely, již po domluvě s ČLK budou prosazovat někteří poslanci na schůzi, která začíná dnes. Kubek řekl, že změny se týkají zákona o veřejném zdravotním pojištění.

ČLK trvá také na změnách úhradové vyhlášky, podle níž platí pojišťovny lékařům za léčení nemocných. Zdravotní pojišťovny nechtějí přistoupit na návrh komory, aby lékaře nepostihovaly sankcemi, pokud o deset procent překročí limit.

Kubkovi se nelíbí, že pojišťovny chtějí peníze, jež dodal navíc stát za své pojištěnce, použít na zlepšení své hospodářské bilance. Premiér souhlasil s navýšením plateb státu, když peníze půjdou na léčení, připomněl Kubek.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Trvalé smlouvy by byly jistě velkou výhrou, kdyby to ČLK nespojovala s přijetím právě projednávaného zákona o veřejných neziskových nemocnicích. Je to podraz a vějička pro méně chápající !

Pokud zákon projde, bude zcela lhostejné, co chce kolega Kubek a jeho ČLK, protože určujícím hybatelem dění ve zdravotnictví se stane socialistické pojetí zdravotnictví reprezentované ČSSD a návrat poměrů před rok 1989. My všichni přestaneme být osobami ve svobodném povolání, ale opět jakýmisi zaměstnanci nově se tvořících neziskových ounzů. Kdo tvrdí, že lžu a matu veřejnost, bude velmi rychle vyveden z omylu.

Marie Lerchová, MUDr.

Zdravotní pojišťovny postupují v souladu s vyhláškou ministerstva zdravotnictvítedy musí postupovat, neboť se jedná o platnou právní úpravu úhrady zdravotní péče. Tato vyhláška jasně stanoví limity a regulační opatření, žádnou 10% rezervu neobsahují, zdravotní pojišťovny ji nemohou tudíž poskytovat. To samozřejmě Dr. Kubek ví, proto je zřejmě, že podobné výroky jsou pouze populismem. Jediná legální cesta ke „zmírnění“ dopadu vyhlášky je její zrušenícož duo Kubek-Rath vědí také. Mohli by to vědět i na ČTK.

MUDr. Andr Jaromír

S cíli, které si pan prezident ČLK předsevzal,velice sympatizuji, jen aby se je podařilo prosadit.Též doufám, že v případě našeho nového prezidenta ČLK nebude platit pořekadlo :„Nové koště dobře mete“ a že mu elán v proasazování rozumných věcí vydrží dlouho.Ohodnoťte tento článek!