Přejít na obsah

Lékařská komora kritizuje Hegera, prý neplní memorandum

zpět
20.9.2011
Peníze na platy lékařů nemocnice zatím nemají
zvětšitPeníze na platy lékařů nemocnice zatím nemají
Autor: Shutterstock

Peníze na platy lékařů nemocnice zatím nemají | Autor: Shutterstock

 

Česká lékařská komora (ČLK) ostře kritizuje ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), po jednorázovém navýšení platů lékařů prý neplní závazky stanové v memorandu. Představenstvo komory také odmítlo připravovanou vyhlášku o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotnických služeb, prý ohrozí bezpečnost pacientů. Novinářům to dnes řekl prezident ČLK Milan Kubek s tím, že vyzývají lékaře, aby bránili svá práva.

„Nevytvořil žádné podmínky pro další navýšení platů,“ upozornil Kubek. Podle memoranda, které letos na jaře zajistilo nemocničním lékařům nárůst platů, by se měly v roce 2012 zvýšit platy lékařů o deset procent, více peněz by měli brát i další pracovníci ve zdravotnictví.

Lékaři dostali o 5000 až 8000 korun víc podle kvalifikace a délky praxe, platy jim tak stouply téměř o 20 procent, z průměrných 50 tisíc na zhruba 60 tisíc korun. Další zvyšování v příštím roce je přitom v memorandu podmíněno zvyšující se efektivitou zdravotnického systému. Ministr se v memorandu také zavázal, že při přípravě zdravotnických zákonů bude spolupracovat s komorou a odbornou veřejností, ani to prý nedodržel.

Za návrat do minulého století označil prezident komory chystanou vyhlášku o minimálním personálním zabezpečení zdravotních služeb. Ta počítá třeba s vytvořením sdružených lůžkových fondů, v budoucnu by také při službě v nemocnici nemusel být přítomen kvalifikovaný lékař. „Popírá to nutnost jakéhokoliv specializačního vzdělávání lékařů,“ varoval Kubek.

Komoře se nelíbí ani zákon o zdravotních službách, hlavně ustavení povinnosti, podle níž by si měla zdravotnická zařízení znovu žádat o povolení činnosti. Nadměrná byrokracie by znamenala likvidaci zejména starších soukromých lékařů, jejichž místa by bezplatně zaplnily zdravotnické řetězce, myslí si Kubek. Předloha podle ministerstva zdůrazňuje kvalitu služeb a bezpečí pacienta a posiluje jeho práva. Zavádí například různé sankce vůči poskytovatelům péče, nově bude hrozit podle předlohy až milionová pokuta lidem, kteří by poskytovali zdravotní služby bez oprávnění.

Představenstvo ČLK ale vyzvalo Hegera, aby začal plnit své povinnosti a hájil práva pacientů a zdravotníků. Dosud prý byl loajální spíš k ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Podle lékařů vláda ekonomické problémy ve zdravotnictví ještě prohlubuje svými chybnými rozhodnutími, jako příklad uvedli stagnaci plateb za státní pojištěnce. Hegerův proklamovaný boj proti korupci ve zdravotnictví pak označili za „platonický“.

„Projednávali jsme protestní akce, které neohrozí bezpečnost pacientů, ale kterými by lékaři dali najevo, že ze sebe nenechají dělat pitomce,“ odpověděl Kubek na dotaz novinářů, jak chtějí postupovat v případě, že se situace nezmění.

http://konference.e15.cz


Klíčová slova

Autoři

čtk

Komentovat článek: Lékařská komora kritizuje Hegera, prý neplní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora kritizuje Hegera, prý neplní…

Komentáře

další 3 komentáře
g "protestní akce"  | 20. 09. 2011 10:19

Akce >Děkujeme - odcházíme?< skončila takovou gentlemanskou dohodou. Každá strana mohla dokumentovat svou výhru. Krizi se nakonec podařilo zabránit a "hlavně neutrpěl pacient, o kterého jde především, že..." Škoda, že gentlemanská dohoda funguje jen mezi gentlemany. Vych..ným týpkům jako Bc. Šnajdr nic říkat nebude, maximálně ji vezme jako projev slabosti opačné strany a bude na koni. Okolnosti přijetí zákona o zdravotních službách jsou něco mezi výsměchem a demonstrací vlastní síly: "tak se ukažte, co teď uděláte. Zase dáte výpovědi? Výborně..." A ČLK odpovídá: "Vyzýváme ministra, aby začal plnit své povinnosti ... a vyzýváme lékaře, aby bránili svá práva..." což je taky takové ... platonické. Když sedím v ambulanci s plnou čekárnou a mám na pacienta pár minut, ve kterých musím zhodnotit stav a promyselt, jaká si mohu dovolit ještě další vyšetření, kolik týdnů budu čekat např. na CT, jestli pro něj bude mít přínost vyšetření v další ambulanci, které jej zase bude stát den strávený v čekárně a jaké léky si můžu dovolit mu předepsat a kdy se mi vejde na další kontrolu v přeplněném diáři - přemýšlím, jak jej ještě lze ohrozit víc...

MUDr Jiří zdravotnictví  | 20. 09. 2011 10:01

Noviny jsou v posledních dnech plné článků o tom, jak je většina lékařů špatných, jak pacientům jen ubližuje a jak je zajímají jen peníze.Nevím, co za tím je a na čí zakázku tato kampaň probíhá, ale je na čase, abychom se skutečně začali tvrdě zajímat o peníze, neboť zdravotnictví je také mimo jiné byznys jako cokoliv jiného. Krásných řečí o poslání se člověk nanají.Je na čase, abychom konečně začali vystupovat jednotně a ne navzájem bojovat vůči sobě /zaměstnaci x soukromníci, praktici x odborní lékaři a podobně/ . A lékařská komora by nám měla v tomto pomáhat - pak si ji skutečně začnou lékaři vážit.

m Platy  | 20. 09. 2011 09:06

Opet nenapande vymyvani mozku o platech (aby to vypadalo jako velke cislo-opet se sluzbami apod. ).... Dle clanku pridano 5000-8000 Kc, ale prumerne se zvysilo o 10 000 (dle uvadenych 60000 -50000). Nekde je chyba ;-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné