Přejít na obsah

Lékařská komora podpoří požadavek odborů na vyšší platy lékařů

zpět
15.6.2010
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Česká lékařská komora (ČLK) podpoří na dnešní tiskové konferenci požadavek nemocničních lékařů na vyšší platy. Prezident ČLK Milan Kubek souhlasí s tím, aby na konci roku dali hromadnou výpověď, pokud nedostanou přidáno.

Akci organizují lékařské odbory, které Kubek dříve vedl. Pokud by lékaři houfně odešli, řada nemocničních oddělení by se musela zavřít. Tak radikální cestu použili zatím jen lékaři v Polsku.

Podle Kubka jsou nemocnice v ČR stále více závislé na práci lékařů cizinců, v ČR jich nyní pracují přes 2000. Do ciziny odchází každý rok kolem 200 lékařů, chybějí pak hlavně na internách, chirurgiích a ARO. Novým trendem je odchod lékařů hned po promoci.

Nemocnice nyní fungují podle Kubka jen díky velkému počtu přesčasových hodin lékařů. Pokud by dodržovaly zákoník práce, neměl by podle něj kdo sloužit pohotovost. Pokud by někdo kontroloval počty lékařů a jejich kvalifikaci, řada oddělení v nemocnicích už by byla dávno zavřena.

Lékařské odbory odstartovaly kampaň před měsícem, tehdy vyjádřilo připravenost podat výpověď 1500 nemocničních lékařů, členů i nečlenů odborů. V nemocnicích jich pracuje dohromady 16.000. Průměrný plat lékaře by podle odborářů měl ze 45.000 až 50.000 stoupnout na 70.800 korun, což je trojnásobek průměrného platu v zemi.


Komentovat článek: Lékařská komora podpoří požadavek odborů na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora podpoří požadavek odborů na…

Komentáře

dalších 26 komentářů
agnes platy lékařů  | 24. 06. 2010 17:47

Už to zase slyším,lékaři chtějí vyšší plat a jak k tomu příjdou sestry a ošetřovatelky a sanitáři??proč se o nich taky nemluví,přitom pracují daleko více než ostattní!!!!

člověk realita vyjednávání  | 16. 06. 2010 10:34

Kolik se točí ve zdravotnictví czech díky zdravotní dani peněz ? A ty se asi jen tak vyhodíá oknem. A to si myslíte že je všichni opustí ? Lepší je se o nich dohadovat. V nastavených dohodovacích řízení všeho druhu. Nastavení legislativy pro řešení ožehavých témat ohledně vzdělávání lékařů,atestací.Celého systému, který by více odpovídal požadavkům nabízené soudobé medicíny, zdravotní péče pro pacienty . Je možné se přetahovat o velký balík peněz . A jako základ je dost velký / a v případě vyjednávání by mohl být i větší, navýšen i z více zdrojů/. Potom to různě někde praská, peníze stejně tečou, ale nedává to konečný smysl a výsledek. To není politikum, ale důvěra ve smysl medicíny a toho co lidem přináší.

Baalamut Ehm... - pro Baalamuta  | 16. 06. 2010 09:22

čus. říkáš to sice lépe, než já - že to není ideálně udělané, ale oba se shodujeme. když opustím dráždivé ( ale přehledné) dělení zprava-doleva, tak mi zůstane plané vydírání. Kuwa, Ignácie, i ty jsi inteligentní člověk, stejně jako ostatní, není lepší, razantnější, k cíli vedoucí krok - výpovědi podat a pak jednat? kuwa, co je na tom tak složitého?...jenže, , v souhlase s martinem vedralem, myslím, že jde o nedomyšlený předvolební tah. na podzim budeme znovu volit presidenta člk a toto je vhodná munice. Víš, Ignácie, vážím si každého, kdo dělá reálné kroky, ale neumím podpořit plky. jinými slovy - co je špatného na tom, že někdo chce pracovat v cizině? nechť jde a je šťasten!nechť odejde celých 2,5 tisíce lékařů - dodvou měsíců jsou na jejich míste jiní. tak to ve společnosti funguje. Pro každýho politika bude jednoduché říkat - " celá republika šetří, ale milionáři v bílých pláštích ne?" pro každého politika bude jednoduché čekat, až ty výpovědi někdo dá. a může se poměrně snadn spolehnout na to, že odejdou jedinci, kteří by odešli tak jako tak. P.S.. pokudse, ignácie, mýlím, tak budurád. čus.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné