Přejít na obsah

Lékařská komora: Sankce jsou vysoké, povinnosti nesmyslné

zpět
10.7.2008

Nová pravidla upravující vztahy mezi lékaři a pacienty se nelíbí zdravotnickým organizacím. "Ambulantní lékař musí například v době dovolené sehnat zástup, jinak mu hrozí pokuta. Odborných lékařů není tolik, aby mohli ještě někoho zastupovat," popsal jeden ze záporů návrhu zákona Milan Kubek...

Nová pravidla upravující vztahy mezi lékaři a pacienty se nelíbí zdravotnickým organizacím.

„Ambulantní lékař musí například v době dovolené sehnat zástup, jinak mu hrozí pokuta. Odborných lékařů není tolik, aby mohli ještě někoho zastupovat. Dosud jsme svým pacientům v takových případech jen nechávali kontakt na jiného lékaře a žádný problém s tím nebyl,“ popsal jeden ze záporů návrhu zákona o zdravotních službách prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Jako nesmysl označuje Kubek také to, že by odborní lékaři měli ručit, že se jejich dokumentace o stavu a diagnózách pacienta dostane k jeho praktickému lékaři.

„Jak ale máme donutit pacienty, aby příslušné dokumenty, které jim dáváme do rukou, předali svému praktikovi?“ ptá se Milan Kubek.

Pokuty jsou podle něj navíc až příliš vysoké: „Je sice dobře, že stát chce zavést finanční tresty za porušování práv pacientů, jsou ale příliš velké. Pokud má zaplatit stotisícovou pokutu nemocnice, není to takový problém, máli ji ale zaplatit soukromník, může to pro něj znamenat konec. Zákon však s tímto rozdílem nepočítá,“ dále upozornil.

„Kromě toho nový zákon obsahuje velké množství technických chyb, je plný různých odkazů na paragrafy a odstavce zákonů, některé části odstavců přitom ale vůbec neexistují,“ dodal a přislíbil, že proti tomuto zákonu bude lékařská komora rozhodně protestovat.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékařská komora: Sankce jsou vysoké, povinnosti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora: Sankce jsou vysoké, povinnosti…

Komentáře

dalších 51 komentářů
Baalamut o čem byl IZIP  | 11. 07. 2008 18:21

ve skutečnosti je mi jedno. já ho ve svý době nabízel pacientům, nechtěl nikdo. Mě to ve své době přišlo jako dobrý nápad, překvapily mě celkové náklady a náhlé ukončení.

Baalamut autorská práva by se měla uplatňovat  | 11. 07. 2008 18:14

když například posudkový lékař chce čerpat z celé dokumentace. Jindy žádá dokumentaci policie nebo soudy

starší lékař Re:Re:Re:Re:Re:Re:jde komoře o zvyšování kvality?  | 11. 07. 2008 17:36

IZIP byl o něčem úplně jiném, to už je snad dostatečně známo... Musím ale bohužel konstatovat, že počítačová gramotnost lékařů českých, zvlášť těch dříve narozených, je žalostná. Nicméně přesto opakuji, že zkopírovat a poslat mailem denní záznam je triviálně jednoduché a trvá cca 20 vteřin.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné