Přejít na obsah

Lékařská komora tlačí na změnu návrhů zákonů

zpět
23.7.2008

Ve zdravotnictví hrozí chaos, tvrdí ČLK. Především kvůli tomu zákonu o zdravotnických službách, jehož návrh hodlá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prosadit v prvním kole reforem. Norma má zrušit seznam výkonů, podle kterého nyní lékaři dostávají od pojišťoven za stejnou léčbu stejné peníze...

„Pacienti tak nebudou vědět, na co mají při léčbě nárok a lékaři zase, kolik dostanou zaplaceno,“ tvrdí šéf ČLK Milan Kubek. Ke třem zákonům - o zdravotních službách, speciálních zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě - má komora 117 připomínek. A to jsou v reformě zdravotnictví podle všech zúčastněných ty méně problematické zákony.

Lékaři požadují, aby ministr podle jejich připomínek návrhy zákonů přepracoval, jinak bude komora lobbovat u poslanců, aby normy zamítli. Tlak na odvolání Julínka už ale po předchozích zkušenostech vyvíjet nebude.

O zásah žádala premiéra před časem, když ministr nevydal vyhlášku o personálním vybavení zdravotnických zařízení. Premiér však tehdy nic neřešil.

„Naším cílem tedy nyní není odvolat ministra, ale zabránit přijetí špatných zákonů, které poškodí pacienty i lékaře,“ říká Kubek. Podle jeho názoru není ministerstvo zdravotnictví schopno v současném personálním složení připravit žádný smysluplný zákon.

Toto tvrzení odmítá mluvčí rezortu Tomáš Cikrt. A lékařům vzkazuje, že ministr vezme v potaz technické připomínky lékařské komory, ale odmítá změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů. Komoře se například nezamlouvá, že napříště už by neměla řešit a posuzovat odborná a etická provinění lékařů.

Stížnost má podle Julínkova návrhu šetřit to zařízení, na nějž byla stížnost podána. Zákon podle lékařů také zavádí „všeobecnou udavačskou povinnost“.

Tak nazývají paragraf, podle kterého doktoři budou muset policii oznámit každý případ vyšetření, při němž nabyli dojmu, že byl spáchán trestný čin. Výhrady má komora i k návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě, a to proto, že prodlužuje dobu dojezdu sanitek z 15 na 20 minut.

V zákoně o speciálních zdravotních službách je pro ČLK zase nepřijatelná úprava interrupcí. Lékař by mohl ukončit těhotenství nezletilé budoucí matky i bez jejího souhlasu.

Jana Havligerová, E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Lékařská komora tlačí na změnu návrhů zákonů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora tlačí na změnu návrhů zákonů

Komentáře

dalších 32 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:uvidime  | 30. 07. 2008 13:55

Mohl byste, prosim, z tech mnoha zmen, ktere nas cekaji, uvest zcela konkretne alespon nejakou, ktera zlepsi postaveni nas, lekaru? Pripadne priblizte v cem konkretne, mozna to hned nepochopim.

Baalamut Apechu,  | 29. 07. 2008 11:00

máš pravdu, že kolektivně sdílený strach je celkem silným sociálním jevem, schopným dělat změny. Jsou dvě možnosti - zaútočit nebo utéct. Ani jedna není zralým řešením, ale sdílí-li strach velké množství lidí, změny se dějí. Pro mě je potíž v tom, že ani u sebe, ani ve svém okolí nevidím žádné známky velkého strachu a už vůbec ne aglutinaci strachujících se. Myslím, že je to spíše následek levičáckého strašení lidí. Poznání děje, kterého se bojíme, je cesta jak ovládnout strach, prvním krokem je kritické myšlení, druhým sebevědomá práce na vlastní pozici. na druhou stranu je fakt, že kolektivně sdílený strach poskytuje jistou míru soudržnosti a podporuje touhy po silném vůdci, na což je medicína, tradičně založená na adoraci lékařské autority, náchylná více, než jiné obory.

skeptik Re:Re:uvidime  | 29. 07. 2008 07:35

plánována je tak, že se má změnit mnohé, v horizontu pár let docela zásadně. radikální změny jsou nutné mj. k ufinancování zdravotnictví všude tam, kde je systém hypersolidární. je pravdou, že se toho asi moc nezmění- pidistrany v koalici tradičně zaujímají post chytré horákyně a populistickými gesty asi reformu z větší části pošlou ke dnu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné