Lékařská komora tlačí na změnu návrhů zákonů

Titulní obrázek

Ve zdravotnictví hrozí chaos, tvrdí ČLK. Především kvůli tomu zákonu o zdravotnických službách, jehož návrh hodlá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prosadit v prvním kole reforem. Norma má zrušit seznam výkonů, podle kterého nyní lékaři dostávají od pojišťoven za stejnou léčbu stejné peníze…

„Pacienti tak nebudou vědět, na co mají při léčbě nárok a lékaři zase, kolik dostanou zaplaceno,“ tvrdí šéf ČLK Milan Kubek. Ke třem zákonům – o zdravotních službách, speciálních zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě – má komora 117 připomínek. A to jsou v reformě zdravotnictví podle všech zúčastněných ty méně problematické zákony.

Lékaři požadují, aby ministr podle jejich připomínek návrhy zákonů přepracoval, jinak bude komora lobbovat u poslanců, aby normy zamítli. Tlak na odvolání Julínka už ale po předchozích zkušenostech vyvíjet nebude.

O zásah žádala premiéra před časem, když ministr nevydal vyhlášku o personálním vybavení zdravotnických zařízení. Premiér však tehdy nic neřešil.

„Naším cílem tedy nyní není odvolat ministra, ale zabránit přijetí špatných zákonů, které poškodí pacienty i lékaře,“ říká Kubek. Podle jeho názoru není ministerstvo zdravotnictví schopno v současném personálním složení připravit žádný smysluplný zákon.

Toto tvrzení odmítá mluvčí rezortu Tomáš Cikrt. A lékařům vzkazuje, že ministr vezme v potaz technické připomínky lékařské komory, ale odmítá změny, kterými chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů. Komoře se například nezamlouvá, že napříště už by neměla řešit a posuzovat odborná a etická provinění lékařů.

Stížnost má podle Julínkova návrhu šetřit to zařízení, na nějž byla stížnost podána. Zákon podle lékařů také zavádí „všeobecnou udavačskou povinnost“.

Tak nazývají paragraf, podle kterého doktoři budou muset policii oznámit každý případ vyšetření, při němž nabyli dojmu, že byl spáchán trestný čin. Výhrady má komora i k návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě, a to proto, že prodlužuje dobu dojezdu sanitek z 15 na 20 minut.

V zákoně o speciálních zdravotních službách je pro ČLK zase nepřijatelná úprava interrupcí. Lékař by mohl ukončit těhotenství nezletilé budoucí matky i bez jejího souhlasu.

Jana Havligerová, E15

Ohodnoťte tento článek!