Přejít na obsah

Lékařská komora varuje před léčiteli

zpět
1.6.2007

"Nemůžeme mlčet k tomu, když se občané stávají obětí léčitelů," prohlásil Kubek. Uvedl, že stavovská organizace nemůže lidem zakázat, aby se na léčitele obraceli. K tomu, že lidé vyhledávají léčitele, přispívají podle Klenera i sami lékaři. Nemají na pacienty čas...

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejnila na svých webových stránkách www.lkcr.cz přehled metod alternativní medicíny. Chce občany varovat před nesplnitelnými sliby léčitelů.

Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Uvedl, že nejčastěji se na léčitele obracejí lidé s rakovinou. Pro ně je největší riziko v tom, že promeškají okamžik, kdy jim ještě může klasická medicína pomoci.

„Nemůžeme mlčet k tomu, když se občané stávají obětí léčitelů,“ prohlásil Kubek. Uvedl, že stavovská organizace nemůže lidem zakázat, aby se na léčitele obraceli.

Nemůže ani postihnout léčitele, který poškodí nemocného, případně způsobí jeho smrt. „Pouze můžeme informovat občany o rizicích alternativní medicíny,“ řekl.

Podle předního českého onkologa profesora Pavla Klenera by politici měli vytvořit na ochranu občanů před léčiteli zákon. Klenerovi vadí, že tyto metody nabízejí lidé bez medicínského vzdělání.

Neodsuzuje ale paušálně všechny léčitele. Pokud spolupracují s lékařem, mohou podle něj pacientovi i prospět a ulevit mu v obtížích.

„Ale v některých případech jsou návrhy léčby absurdní a vedou k poškození pacienta a jeho úmrtí,“ varoval profesor.

Podle jeho informací je zákon na ochranu před léčiteli pouze v Norsku. Státy EU legislativu na postih léčitelů nemají.

„V souvislosti s reformami by bylo možné o tomto zákoně uvažovat,“ řekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že zákon proti alternativní medicíně v legislativním plánu není.

„Více si slibujeme od informování pacientů a motivace lékařů k tomu, aby více hovořili s pacienty i jejich rodinami,“ vysvětlil.

Pokud bude mít pacient všechny potřebné informace, svobodně se o své léčbě rozhodne. Tím lze dosáhnout lépe než zákonem, který se budou stejně snažit lidé obejít, aby se pacienti nehrnuli do náruče léčitelům, uvedl Cikrt.

Klener dodal, že léčitele by rozdělil do tří skupin: první jsou ti poctiví, kteří nabízejí metody přírodní medicíny a neodrazují od klasické léčby.

Druhá skupina jsou psychopati, kteří se při stanovení diagnózy „radí s duchem princezny Diany“.

Třetí pak záměrně podle Klenera těží z lidského neštěstí a využívají toho, že pacient a jeho příbuzní jsou ochotni zaplatit za záchranu cokoli.

Klener dlouhodobě varuje před léčiteli, kteří nemocné poškozují. Dostal se k soudu, když uvedl jméno lékaře, který dával pacientce s rakovinou prsu alternativní přípravek. Žena zemřela. Za podání přípravku mu žádný trest nehrozil. Klener spor vyhrál jen díky tomu, že uvedl, že lékař porušil zákon, protože není členem ČLK a léčí.

K tomu, že lidé vyhledávají léčitele, přispívají podle Klenera i sami lékaři. Nemají na pacienty čas. Správně je vyšetří a předepíší jim účinnou léčbu, ale nemluví s nimi a nezajímají se o to, co pacient v nemoci prožívá.

Léčitel naopak nemocného ujistí o tom, že ho vyléčí, a mluví s ním, takže má pocit, že se mu skutečně věnuje.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékařská komora varuje před léčiteli

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora varuje před léčiteli

Komentáře

dalších 14 komentářů
Volič je pod vlivem Re:voliči vzbuďte se!  | 2. 06. 2007 13:21

Voličí jsou v lepším případě uspatí a radostně naladění antidepresivy. Ten zbytek už pěstuje ty růže nebo hledá něco mezi nebem a zemí co zatím není vědecky ověřeno.

Kroupa voliči vzbuďte se!  | 2. 06. 2007 10:41

Ano,příště s meningitidou k léčiteli.Těm co to udělali již kvetou růže na hrobech.Ale je pravda,že dnes ve špitálech již kvalitní péči a kvalitního doktora téměř nepotkáte,mladí absolventi a přetížení službami unavení lékaři naše zdravotnictví jistí.Až sem to dopracovala u nás vláda a jiní odpovědní.

Nezavrhujte co je pr Re:Nechte to být!  | 1. 06. 2007 21:04

Každý člověk má svojí jedinečnou genetickou výbavu, a tím i předpoklady k určitým onemocněním. Bohužel v současné době toto více vnímá alternativní a přírodní medicína než medicína klasická. Pro někoho jsou ověřené postupy tzv.lege artis úspěšné, někomu nepomohou , protože třeba spadá do toho procenta ověřené neůspěšnosti. Jeho jedinou volbou je potom alternativa.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné