Lékařská komora vyzvala lékaře k odchodu z nemocnic kvůli platům

Česká lékařská komora vyzvala dnes nemocniční lékaře, aby se připojili k akci lékařských odborů a podali ke konci roku výpověď, pokud nedostanou přidáno. Zároveň požádala ostatní organizace lékařů o podporu pro členy ČLK, kteří pracují v nemocnicích.

Výzvu schválila porada předsedů a následně ji potvrdilo i představenstvo ČLK, řekl dnes novinářům prezident ČLK Milan Kubek.

Akci organizují lékařské odbory, které Kubek dříve vedl. Pokud by lékaři houfně odešli, řada nemocničních oddělení by se musela zavřít. Tak radikální cestu použili zatím jen lékaři v Polsku.

Podle Kubka jsou nemocnice v ČR stále závislejší na práci lékařů z ciziny, v ČR jich nyní pracuje přes 2100. Do ciziny odchází každý rok kolem 200 českých lékařů, chybějí pak hlavně na internách, chirurgiích a ARO. Novým trendem je podle něho odchod lékařů hned po promoci. Mezi odcházejícími lékaři výrazně převažují muži.

Nemocnice nyní fungují podle Kubka jen díky velkému počtu přesčasových hodin lékařů. Kdyby dodržovali zákoník práce, neměl by podle něj kdo sloužit pohotovost. Kdyby se kontrolovaly počty lékařů a jejich kvalifikace, řada oddělení v nemocnicích už by byla dávno zavřena, řekl.

Lékařské odbory odstartovaly kampaň před měsícem, tehdy vyjádřilo připravenost podat výpověď 1500 nemocničních lékařů, členů i nečlenů odborů. V nemocnicích jich pracuje dohromady 16.000. Průměrný plat lékaře by podle odborářů měl ze 45.000 až 50.000 stoupnout na 70.800 korun, což je zhruba trojnásobek průměrného platu v zemi.

Ohodnoťte tento článek!