Přejít na obsah

Lékařská komora žádá ministryni, ať zruší poplatky za zkoušky

zpět
15.6.2009

"Považuji zpoplatnění atestačních a podobných zkoušek za závažnou chybu, ba přímo za arogantní políček vmetený do tváře zdravotníkům," napsal Kubek ministryni. Lékaři by měli platit 3500 korun za závěrečnou atestační zkoušku, za první opravnou zkoušku 5000 korun a za druhou 7000 korun...

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek požádal dopisem ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby zrušila nově zavedené poplatky pro lékaře za atestační a další zkoušky. Dopis zveřejnil na webu ČLK. Nařízení o poplatcích schválila v pondělí vláda. Zpoplatnění zkoušek může být podle Kubka pro mladé lékaře důvodem, aby odešli pracovat do ciziny. Kubek požádal ministryni o setkání.

„Považuji zpoplatnění atestačních a podobných zkoušek za závažnou chybu, ba přímo za arogantní políček vmetený do tváře zdravotníkům,“ napsal Kubek ministryni.

Lékaři by měli platit 3500 korun za závěrečnou atestační zkoušku, za první opravnou zkoušku 5000 korun a za druhou 7000 korun. Dosud byly tyto zkoušky zadarmo. Ministerstvo přikládá zavedení poplatků výchovný efekt. Dosud se stávalo, že lékaři se ke zkoušce přihlásili, a potom nepřišli. Výhrady lékařů k poplatkům za zkoušky ministerstvo již dříve odmítlo, prý lékař platí za tuto zkoušku jednou za život, platba ho nezruinuje.

ČLK odmítla návrhy na zpoplatnění atestačních a obdobných zkoušek při jednání s ministerstvem již v listopadu loňského roku. Kubek ČTK řekl, že předpokládal, že ministerstvo názor stavovské organizace vyslyší.

Připomněl, že zdravotnická zařízení v Česku, zejména nemocnice, se potýkají se nedostatkem kvalifikovaných zdravotníků, včetně lékařů. „Vzhledem k tomu, že pracující lékaři stárnou a stále větší množství mladých kolegů odchází za prací do zahraničí, bude se tento problém bez razantního zásahu státu dále prohlubovat,“ varoval.

Velké části lékařů se nové poplatky nelíbí, nejsou nicméně jednotní. Kubek zvažuje výzvu k lékařům, aby je lékaři neplatili. Proti rozhodnutí vlády jsou i poslanci z ODS a ČSSD. „Nevidím důvod, proč zatěžovat lékaře a sestry novými poplatky,“ řekl místopředseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) oznámil, že vyhraje-li sociální demokracie volby, nové poplatky zruší.

Bez atestace nesmějí lékaři například samostatně operovat ani si otevřít vlastní soukromou praxi. Zdravotní sestry zase bez atestace nemůžou dělat žádné kvalifikovanější výkony.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékařská komora žádá ministryni, ať zruší…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařská komora žádá ministryni, ať zruší…

Komentáře

dalších 62 komentářů
Rufus Re:Re:Re:Re:Re:Navrh pro komoru a kolegy.  | 18. 06. 2009 16:07

Ja si ale myslim, ze je lepsi vyjednavat [jako to slo komore s vyse uvednym sefem CSSD - jiste to nebylo proto, ze Kubek je kamarad Ratha a Rath je socan] nez kriticky neco prohlasovat a kritizovat. Komora a konkretne Kubek maji vetsi zajem na podpore Rathovych socanu, nez na tom se skutecne dohodnout a to je ten problem. Ne 3500 za zkousku.

Rufus Re:Re:Re:Re:Navrh pro komoru a kolegy.  | 18. 06. 2009 16:04

Hmm, to je velmi vtipne. Kriticke prohlaseni? Ja to vydim jako vykrik, ktery neceka na odpoved. Jako recnickou otazku. Kdyz panu Kubkovi a komore tolik zalezi na tom, jak se dari nasim lekarum pred atestaci, tak proc se nesnazi dojednat jim lepsi postaveni, jako to on osobne delal v dobe, kdy Paroubek byl premierem? Jestlize mladi odchazeji do zahranici tak je to mimochodem i vizitka komory, bez ohledu na nejaka kriticka prohlaseni, ktera jsou platna jak mrtvemu kabat. Kdyz jste tak hrdy, ze by jste nevyjednaval s politiky, tak take nesmite byt natvrdly a zavirat si dvere k jednani. Jen by mne zajimalo jak takovy hrdy tvrdak jako vy hodla situaci resit. Kritickymi prohlasenimi? Kez by to fungovalo. Moc bych vam to pral.

Apech Re:Re:Re:Navrh pro komoru a kolegy.  | 17. 06. 2009 13:38

Srovnani kritickeho prohlaseni s cmaranim kridou po zdi ci rvackou v hospode je opravdu mimo misu, Rufusi. Pokud to mate za stejne, pak zrejme premyslite stejne jako ucastnici vajickyady a mozna jste byl sam mezi nimi. Jinak zrejme preferujete umeteni si vlastni cesticky pochlebovanim politikum a nadrizenym. Vlisani se do prizne mocnych muze pomoci jednotlivcum, ale neni resenim pro vetsinu, a hlavne pro tu vetsinu neprinasi nic dobreho. Takze na Vasem miste bych se s timhle postojem moc nechlubil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné