Lékařská zákopová válka

Některé nelékařské profese v nemocnicích si začínají stěžovat, že mají doplatit na akci DĚKUJEME, ODCHÁZÍME. Měsíc před koncem výpovědních lhůt je atmosféra napjatá.

Nejkrizovější je situace v kraji Vysočina, kde podalo výpověď největší procento lékařů. Právě zde koluje dopis ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva, který vyzývá pracovníky důchodového věku k podání výpovědi. Proč?

BEZ ODSTUPNÉHO

„Vyzývá nás, abychom podali výpověď my, aby nám nemusel dávat odstupné,“ vysvětluje dopis jeden ze zaměstnanců-nelékařů. Pokud skutečně lékaři hromadně odejdou, další personál bude zčásti zbytečný a pak je snad nejschůdnější propustit pracovníky s nárokem na penzi. Jenže má to dva háčky.

Postižený zaměstnanec cítí křivdu, protože má doplatit na akci lékařů. Ředitel je k tomu dlouholetý odborář a jedním z vůdců kampaně Děkujeme, odcházíme.

Do čela nemocnice ho před necelým půlrokem jmenoval jiný lékař – sociálnědemokratický hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, jenž stojí v čele lékařské vzpoury. Druhý háček je přímo ve zmíněném dopisu. Je v něm neskrývaná výhrůžka – jako by to už někteří odboráři jinak neuměli: „Předejdeme vzájemné nutnosti přijímat jiná pracovněprávní a organizační opatření, která pak mohou zanechat u některých z Vás ještě větší pachuť křivdy.“

V počtu výpovědí jsou mezi jednotlivými kraji a nemocnicemi výrazné rozdíly, často závislé na síle odborů, ale i vedení kraje. Podobně jako u dřívějších protestů do celé akce vstupují politické zájmy. Kampaň lékařů se na první pohled překvapivě těší podpoře Svazu pacientů ČR.

Překvapivě až do chvíle, než zjistíte, že šéfem je sociální demokrat Luboš Olejár a mezi dalšími funkcionáři jsou další členové ČSSD: senátorka Alena Gajdůšková, senátor a náměstek středočeského hejtmana Ratha Marcel Chládek nebo poslankyně (a doktorka) Milada Emmerová. Těžko říct, koho vlastně teď Svaz pacientů zastupuje. Česká asociace sester kampaň lékařů naproti tomu odmítla, v čele stojí Dana Jurásková, která má zase blízko k současné vládě.

Když se na vládě jednalo s Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS) mimo jiné o reformě zdravotnictví, výsledek byl bizarní i pro mnohé lékaře. ČMKOS odmítla zvyšování spoluúčasti pacientů.

Přitom Lékařský odborový klub jako jeden z důvodů své kampaně uvádí nižší objem prostředků směřujících do zdravotnictví v porovnání s jinými evropskými zeměmi. Jenže rozdíl spočívá především ve spoluúčasti. Vyhrocená situace pomalu spěje k něčemu, co dobře popsal zmíněný ředitel Velev – k zákopové válce.

Ohodnoťte tento článek!