Přejít na obsah

Lékařské fakulty podpořily novelu zákona o vzdělávání lékařů

zpět
25.1.2017
*vzdělávání, studium
zvětšit*vzdělávání, studiumZdroj: Shutterstock

*vzdělávání, studium | Zdroj: Shutterstock

 

Zástupci lékařských fakult, České lékařské společnosti a poslanci napříč politickým spektrem dnes podpořili novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou v prosinci odmítl Senát.

Sněmovna by o ní měla rozhodnout za týden. Podle nich zákon přispěje ke stabilizaci systému a je lepší než současný stav. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) doufá, že Sněmovna veto Senátu přehlasuje.

Novela zákona si podle vlády klade za cíl stabilizovat a zkvalitnit vzdělávací systém. „Tuto verzi zákona podporujeme,“ řekl děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové Miroslav Červinka, který prezentoval názor všech osmi lékařských fakult. Podle předsedy České lékařské společnosti (ČLS) Štěpána Svačiny bylo těžké najít kompromis, na kterém by se shodly jednotlivé odborné společnosti. „Zákon umožňuje lékařům rychle se vzdělávat a získat více specializací,“ uvedl Svačina.

Pro schválení zákona se vyslovili i opoziční poslanci. „Zákon je lepší než to, co jsme tady měli. Je to první dobrý krok pro to, aby vzdělání dostalo jinou podobu,“ konstatoval poslanec, gynekolog a porodník Bohuslav Svoboda (ODS). Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) byla debata kolem novely velmi zpolitizována.

Proti novele vystupovali především zástupci České lékařské komory, lékařských odborů a menších nemocnic. Na začátku ledna vyzvali poslance, aby zákon odmítli. Podle nich norma přinese zásadní zhoršení postavení neatestovaných lékařů a navrhované změny nepovedou ke zjednodušení vzdělávacího systému a zajištění kvalitní výchovy mladých lékařů.

Podle rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy se v souvislosti s novelou objevila řada mýtů, které se dnes snažil vyvrátit. Kritici například tvrdí, že počet specializačních oborů v zákoně je příliš vysoký a štěpí medicínu do mnoha specializací. Někteří poslanci i senátoři také odmítali vypuštění samostatného vzdělávacího oboru dětských praktiků, který se má novelou spojit s pediatrií. „Počet oborů odpovídá současnému stavu v EU, kde je 44 oborů. V Evropě je jednotná pediatrie, je to tedy narovnání stavu,“ uvedl Zima.

Původní vládní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila za souhlasu někdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) celkový pozměňovací návrh, jenž čítá 43 oborů. Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů. Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla podle poslaneckých úprav prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožnilo by se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.


Komentovat článek: Lékařské fakulty podpořily novelu zákona o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékařské fakulty podpořily novelu zákona o…

Komentáře

1 komentář
hutendorf FN netuší, co se děje v regionech  | 29. 01. 2017 22:14

Z pohledu FN je navrhovaný postup nepochybně správný. Z pohledu evropského srovnání a z pohledu regionálních nemocnic však nikoli. Přetrvávající vysoký počet oborů vyžaduje vysoké počty výkonů potřebných k atestaci pro jednoho lékaře, které ČR s počtem 10 milionů obyvatel nemůže nikdy generovat. Čeští lékaři se k požadovanému počtu výkonů, coby podmínce přihlášení se k atestaci, dostanou nejdříve za 10 let anebo budou muset podvádět, což ale ve většině případů odmítají! Systém vzdělávání je v ČR nedokonalý i tím, že lékaři připravující se ke kvalifikační zkoušce, nejsou zaměstnanci nemocnice, ale stážisty, jejichž práce je často zneužívána k výkonu přehnaných administrativních požadavků a nikoli k naplnění předepsaného počtu výkonů. ČR neustále hledá svoji vlastní cestu a nedokáže se poučit od nejbližších sousedů, kteří si podobnými problémy již prošli a úspěšně je zvládli. Pokud dojde ke schválení navrhovaného, bude pokračovat vylidňování regionálních nemocnic, absolventi se budou hlásit toliko do velkých a fakultních nemocnic, kde budou mít odpovídající podmínky, a nenajdou-li zde uplatnění, budou hledat práci v zahraničí. Je to cesta do pekel a k pokračující likvidaci regionálních nemocnic.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné