Lékařské odbory budou volit nové vedení

Lékařské odbory se chystají v úterý na svém mimořádném sněmu zvolit nové vedení. Jejich předák Milan Kubek se totiž po svém zvolení do čela České lékařské komory vzdal předsednické funkce. S příchodem nového šéfa by se ale podle očekávání kurz Lékařského odborového klubu…

Praha – – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) změnit neměl.

„Pořád jsme podporovali ministra (zdravotnictví Davida Ratha), na tom se nic nemění,“ řekl v pondělí Martin Engel, který nyní LOK-SČL dočasně vede. Engel je také zřejmě jediným kandidátem na šéfa lékařských odborů.

Rath čelí za svá rozhodnutí ostré kritice. Jeho odvolání požaduje krizový štáb zdravotníků, který sdružuje zástupce stomatologické i lékárnické komory a lékařských sdružení, a asociace asi 160 z přibližně 200 nemocnic. Nespokojení zdravotníci proti Rathově politice protestovali 24. února na Staroměstském náměstí. Další akci chystají na pátek 26. května. Kritizují například to, že zásadní změny se do chystaných zákonů dostávají až při projednávání ve sněmovně. Odborníci se k nim nemají možnost předem vyjádřit. Nesouhlasí ani s vyhláškami o úhradách péče.

Na ministrově straně naopak stojí Česká lékařská komora, v jejímž čele Rath dříve stál. Nyní ji vede bývalý odborový předák Kubek. Ministra podporuje i LOK, který se k protestům zdravotníků nepřipojí. Podle Engela k nim v tuto chvíli nejsou „adekvátní důvody“. Dodal, že termínem akce týden před volbami krizový štáb jen potvrdil politický cíl akce. ODS v pozadí protestů vidí i ministr.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Engel si nemyslí, že by se v posledních měsících událo ve zdravotnictví „něco zlomového, co by bylo nutné radikálně řešit“ protesty a požadavkem odvolání. „Problém je to pořád stejný. Prostředky nestačí na péči, která se poskytuje. Je to celá léta. Nemůžeme říct, že je to od včera, týden nebo od listopadu,“ míní Engel. Podotkl, že stejné uskupení zdravotníků požadovalo na podzim hlavu bývalé ministryně Milady Emmerové (ČSSD).

Engel na začátku března prohlásil, že odbory chtějí ještě do voleb dosáhnout zvýšení platů zdravotníků. Podle jejich záměru by se jim měl pětadvacetiprocentní příplatek zvednout o dalších deset procent. Engel již dříve uvedl, že peníze na zvýšení ve zdravotnictví jsou.

ČTK

Rekac čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ivo Procházka

Možná by pan Engel mohl konečně sdělit, KDE ty peníze na zvýšení ve zdravotnictví jsou. Jen doufám, že nemyslí ty samé kapsy, z kterých dosypává miliardy do systému, namísto jeho racionálních změn,formou oddlužení ministerstvem řízených zařízení sám ministr. Jedna z těch kapes je totiž i moje. A ještě jednu věc, v kontextu s konstatováním předposledního odstavce, že „prostředky nestačí na péči, která se poskytuje“ mi přijde celá úvaha poněkud schizoidní.

Lékařské odbory budou volit nové vedení
Ohodnoťte tento článek!