Lékařské odbory chtějí do voleb zvýšit příplatek o 10 procent

„Lékařské odbory chtějí ještě do červnových parlamentních voleb dosáhnout toho, aby zdravotníkům stouply platy. Pětadvacetiprocentní příplatek by jim měl narůst o dalších deset procent,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Podle něj peníze na toto navýšení ve zdravotnictví jsou…

„Jde o politickou podporu návrhu, premiér Jiří Paroubek (ČSSD) by navýšení mohl prosadit formou vládního nařízení,“ upřesnil. Lékařské odbory budou podle Engela o návrhu jednat s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a zřejmě i s premiérem Jiřím Paroubkem. Termín zatím není stanoven. Na jednání koncem února se odboráři s oběma politiky dohodli, že se znovu sejdou během března.

„Pan premiér vnímá, že zdravotníci jsou výrazně podhodnoceni proti evropskému normálu,“ citoval Engel tehdejší Paroubkova slova. Získat peníze na zvýšení platů by podle něj neměl být problém. Zdravotníci jsou placeni ze zdravotního pojištění.

Vláda nyní v krátkém čase již podruhé zvedla zdravotní pojistné, jež platí stát za děti, důchodce a nezaměstnané. Zlepšilo se i hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny. Engela pověřilo předsednictvo lékařských odborů vedením této organizace do sjezdu, který bude 25. dubna.

Nového předsedu za Milana Kubka, který se po zvolení prezidentem České lékařské komory šéfování lékařských odborů vzdal, zvolí sjezd. Místopředsedkyně LOK-SČL Jana Vedralová předpokládá, že sjezd potvrdí v čele odborů Engela.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr Jitka Debefová

Velmi děkuji panu premiérovi i LOKu za zvýšení našich mezd.Po zahájení letošního roku vyhláškou 550/2005 je to první potěšitelná zpráva. Jenom trochu nerozumím tomu, jak se ono zvýšení provede. Mohu si vydělat pouze 103,resp.snad 105% loňského průměru.Jakým způsobem bude tedy zvýšen můj příjem? Nebo že by se to netýkalo všech zdravotníků? Opět je si někdo rovnější?Děkuji za odpověď.

Mgr.Pavel Kalman, provozovatel soukromé lékárny

Tak jsem potěšen, že lékaři odboráři bojují za všechny zdravotníky. Jen by mě zajímalo, jak to chtějí udělat s lékárníky (předpokládám, že patříme mezi zdravotníky), když nám pan ministr nedávno snížil marži, aby se ve zdravotnictví ušetřilo a bývalý předseda LOK pan dr. Kubek se s tím zcela otevřeně ztotožnil. Jak to tedy je, když se v článku píše, že peněz je dost. Nějak v tom začínám mít nepřehled. Nebo že by se to týkalo jen některé skupiny a pouze státních zaměstnanců? Byl bych rád, aby mi to pan předseda LOKu vysvětlil. Klidně otevřeně na stránkáchZdraví.Euro.cz.


Ohodnoťte tento článek!