Přejít na obsah

Lékařské odbory chtějí větší mzdy

zpět
4.2.2010
lékař, nemocnice, stetoskop
zvětšitlékař, nemocnice, stetoskopZdroj: www.jessicakempf.com

lékař, nemocnice, stetoskop | Zdroj: www.jessicakempf.com

 

K vypovězení smluv o přesčasové práci a ke striktnímu dodržování zákoníku práce chtějí přistoupit v karlovarské nemocnici lékaři v případě, že management Karlovarské krajské nemocnice (KKN), a. s., a vedení Karlovarského kraje (KK) nebudou souhlasit s navýšením jejich mezd.

To by znamenalo významné omezení poskytované péče, ne-li uzavření některých oddělení v karlovarské nemocnici. Vedení KKN i kraje takový nátlak při projednávání kolektivní smlouvy odmítá s tím, že v době ekonomické krize nelze mzdy lékařů navyšovat.

„Probíhající vyjednávání o kolektivní smlouvě na letošní rok s vedením KKN již delší dobu nevedou k žádnému výsledku,“ uvedl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) v karlovarské nemocnici Peter Igaz, podle kterého je třeba v KKN jako stabilizační signál pro personál nemocnice zavést 16třídní tabulky pro odměňování.

„Nynější návrh managementu je pokles mezd o 3 až 5 %,“ pokračoval. „V případě trvajícího odporu k našim požadavkům budeme nuceni přistoupit k vypovězení smluv o přesčasové práci a ke striktnímu dodržování zákoníku práce, což by mohlo být pro některé provozy likvidační,“ dodal. Podle generálního ředitele KKN Jiřího Fojtíka není možné platy lékařů v době ekonomické krize navyšovat.

„Hlavním důvodem je skutečnost, že navýšení mezd musí být kryto navýšením výnosů od zdravotních pojišťoven, ale v letošním roce zdravotní pojišťovny vyjednávají o nenavyšování úhrad, případně o jejich snížení. Například zdravotně pojistný plán VZP, která pro naše zdravotnické zařízení představuje více než 80 % úhrad, počítá s jejich snížením o zhruba 3,1 %,“ argumentoval Fojtík.

„Nedivím se odborářům, že jsou nespokojeni, protože na začátku vyjednávání jsme nabízeli lepší podmínky. Ze zákona jsme ale jako vedení nemocnice povinni postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůžeme zvyšovat platy na úkor úhrad za léky nebo zdravotnický materiál,“ dodal.

Lékařům by rád přidal také krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD), ale podle něj není z čeho. „Počet jimi odpracovaných přesčasových hodin je opravdu obrovský, jenže není odkud přidat. Roční rozpočet KKN je zhruba 1,3 miliardy a krajský 1,7 miliardy korun, v čemž jsou náklady na všechny oblasti, které má kraj na starosti,“ krčil rameny Larva, podle kterého zavedení 16třídních tabulek peníze lékařům nepřinese. „O tisícovku dvě by si polepšili pouze sanitáři a techničtí zaměstnanci nemocnice,“ uvedl s tím, že vypovězením smluv o přesčasech by si lékaři vzali jako rukojmí své pacienty.

Lékaři ale vidí svoji situaci jinak. „Moje priority jsou po osmi letech v oboru jasné,“ vidí situaci jasně Igaz. „Zbavit se v rámci zákoníku práce v co největší míře přesčasových hodin a žít jako normální člověk,“ uvedl Igaz, podle kterého lékaři slouží až 900 hodin přesčasů ročně.


Komentovat článek: Lékařské odbory chtějí větší mzdy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařské odbory chtějí větší mzdy

Komentáře

dalších 13 komentářů
lékař5 severočech  | 5. 02. 2010 16:25

2000 hodin za rok navíc? To máte jako dva celé úvazky běžného ovčana v ČR. Dvakrát rychle stárnete... A blbnete.

lékař5 Lékaři uskroměte se??  | 5. 02. 2010 16:24

Ještě jednou: Průměrná pracovní doba 8 hodin denně, 52 týdnů za rok, průměrně 63 pracovních dnů za kvartál + svátky. V minulém roce 2008+ 80 hodin. O doktorech se říká, že mají miliony. Mám-li se přidržet hranice 1 Mio Kč/rok, potom hodinová sazba činí cca 500 Kč. A slovy Milouše Jakeše i soudruha Jirky Paroubka: a teď mi řekněte, kdo z vás to má ??

lékař5 severočech  | 5. 02. 2010 16:22

Průměrná pracovní doba 8 hodin denně, 52 týdnů za rok, průměrně 63 pracovních dnů za kvartál + svátky. V minulém roce 2008+ 80 hodin. O doktorech se říká, že mají miliony. Mám-li se přidržet hranice 1 Mio Kč/rok, potom hodinová sazba činí cca 500 Kč. A slovy Milouše Jakeše i soudruha Jirky Paroubka: a te´d mi řekněte, kdo z vás to má ??

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné