Lékařské odbory dnes zhodnotí plnění memoranda o růstu platů

MUDr. Martin Engel

Lékařské odbory dnes zhodnotí plnění slibů memoranda o zvýšení platů v nemocnicích. Peníze zaměstnancům přidaly od ledna jen státní nemocnice, kterým to ministr Leoš Heger (TOP 09) nařídil. Nemocnice v krajích na to prý nemají. Premiér Petr Nečas (ODS) se s odbory dohodl na analýzách, zda jsou na růst mezd v úhradové vyhlášce peníze. Podle Hegera jsou, nemocnice je podle něj ale nechtějí do platů dát.

Zhruba osm desítek předsedů nemocničních organizací z celé republiky předloží dnes zprávy ze svých nemocnic. Jednat budou také o případných protestních krocích, kterými hodlají dosáhnout splnění slibu z memoranda. Hromadné výpovědi jako loni při protestní akci Děkujeme, odcházíme tentokrát prý v plánu nemají.

Odbory daly Hegerovi čas do konce dubna, do té doby by měl podle nich vyhlášku změnit tak, aby v ní peníze na platy byly. Chtějí, aby byly účelově vázány právě na mzdy, takže by je nemocnice nemohly použít třeba na závazky nebo investice.

Zároveň žádají, aby platy zdravotníků byly upraveny samostatným zákonem. Tabulky by tak platily pro všechna zařízení, která mají peníze z veřejného zdravotního pojištění. Pro příští rok by měl zákon garantovat nárůst platů lékařů podle kvalifikace a délky praxe na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi.

Ohodnoťte tento článek!