Lékařské odbory plánují stávku, zřejmě na leden

Titulní obrázek

Koncem ledna zřejmě na několik dní přeruší lékaři v nemocnicích práci. Jediné, co by je mohlo přimět změnit plány, by byl souhlas ministra zdravotnictví Tomáše Julínka s navýšením tarifních platů lékařů o 30 procent. To ale ministr zatím odmítá…

Lékařské odbory se na poradě předsedů shodly, že v případě, že by byl ministr ze své funkce odvolán, dostane jeho nástupce tříměsíční prostor na jednání. Pokud ani on požadavkům nevyhoví, proběhne stávka v dubnu.

„Jednomyslně bylo přijato stanovisko, že protestovat budeme, pravděpodobný horizont akce je koncem ledna,“ uvedl po poradě předsedů, krajských koordinátorů a členů předsednictva předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel.

Upozornil, že problém s penězi být nemůže, protože na účtech pojišťoven je odhadem 35 miliard korun. „Prostor tam je, peníze tam jsou a v tuto chvíli je to jen o ochotě tu situaci řešit a připustit si, že je to opravdu vážné,“ dodal Engel.

O přesném datu stávky se rozhodne zřejmě desátého ledna, to se odbory sejdou, aby naplánovaly jasný scénář. Podle všeho by ale v nemocnicích několik dní panoval víkendový provoz, akutní péče bude zachována. Úhradovou vyhlášku do konce roku ministr vydat musí, záleží jen na tom, kolik procent připadne na nemocniční péči.

Návrh pro sestry je nesystémový

Lékařský odborový klub má 5200 členů v 98 ze 190 nemocnic. Zatím není jisté, kdo další by se ke stávce přidal. Rozhodně to podle Engela ale nebudou privátní lékaři, těm totiž příjmy výrazně rostou. Možné ale je, že se k nemocničním lékařům přidají sestry.

„Ministr Julínek sice sestrám o víkendu nabídl zvýšení platů, ale my doufáme, že sestry jsou natolik inteligentní, že na tak hloupý špek pana ministra neskočí,“ dodal Engel s tím, že se jedná o nesystémové řešení, které problémy nevyřeší.

Nemocniční lékaři mají 40.000 až 45.000 korun hrubého měsíčně, tarif ale tvoří jen polovinu. Ostatní jsou peníze za služby a přesčasy.

Dlouhodobým požadavkem LOK je zvýšit platy lékařů na trojnásobek průměru v zemi, nyní se pohybuje kolem dvojnásobku.

LOK připravil návrh jednotné mzdové normy: stejné peníze za stejnou práci by měli lékaři ve státních i soukromých nemocnicích.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!