Lékařské odbory pohrozily na sněmu radikálními kroky

LOK-SČL

Odboráři pohrozili na 16. sněmu Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) radikálními kroky. Přistoupí k nim, pokud politici nezohlední jejich požadavky …

Chtějí jednotnou mzdovou tabulku pro zdravotnictví a zrušení nynějšího systému dalšího vzdělávání lékařů. Požadují i zrušení vyhlášky, podle níž platí zdravotní pojišťovny nemocnicím, a vydání nové. Chtějí od 1. července více peněz za léčení.
„Sněm považuje současnou situaci ve zdravotnictví za velmi kritickou. Uložil předsednictvu LOK-SČL svolat v průběhu května mimořádný sněm a připravit varianty radikálních kroků,“ řekl po dnešním jednání sněmu ČTK předseda LOK-SČL Martin Engel. Koncem května budou sněmovní volby, a zdravotničtí odboráři tak budou mít mimořádný sněm v době vrcholící předvolební kampaně.
Připravované kroky Engel nechtěl upřesnit. Bude to prý něco jiného než dosud, ne pouhé omezení provozu v nemocnicích na dva dny či týden. Omezením provozu by lékaři podle Engela jen „nahráli“ manažerům nemocnic, že stačí méně peněz, protože se méně léčí.
Odbory se podle Engela budou ptát politiků na předvolebních mítincích i na velkých pracovních setkáních. Například na akci, kterou pořádá 24. dubna Česká lékařská komora. Přijdou tam odborní mluvčí pro zdravotnictví politických stran, které mají naději dostat se do sněmovny.
„Budeme se jich ptát na to, jak s našimi třemi klíčovými požadavky naloží,“ řekl Engel.
Aktuální je podle něj zejména změna úhradové vyhlášky. Ministerstvo zdravotnictví podle Engela porušilo sliby dané odborářům a stanovilo na první pololetí nižší úhrady. Odboráři chtějí více peněz a současně chtějí od pojišťoven doplatit, o co nemocnice v prvním pololetí přišly. „Současná situace vede k finančním problémům, které pro řadu zařízení mohou být likvidační,“ varoval Engel.
S poklesem příjmů od pojišťoven se podle něj prohlubuje personální devastace nemocnic. Pokud se platby pojišťoven nenavýší, budou pokračovat odchody lékařů do ciziny.

Ohodnoťte tento článek!