Lékařské odbory pohrozily stávkou, když nestoupnou platy

Titulní obrázek

Lékařský odborový klub (LOK) pohrozil stávkou, pokud v nemocnicích nebudou zvýšeny platy. Zejména v menších zařízeních chybějí lékaři a zajistit kvalitní péči je podle LOK problém. Jediným řešením personální krize je zvýšení příjmů zdravotníků, řekl novinářům předseda LOK Martin Engel…

Česká asociace sester požadavky lékařů podporuje, stávkovat však nebude. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Tomáše Cikrta nehodlá přidat plošně všem, chce lepší peníze pro kvalitní lékaře a sestry. S výroky o personální krizi Cikrt nesouhlasí.

„LOK vyzývá ministra Tomáše Julínka (ODS), aby přestal zatajovat skutečný stav věci a přiznal personální krizi ve zdravotnictví. Vyzýváme jej proto, aby zvýšil nemocnicím úhrady, což umožní ředitelům nemocnic zvýšit tarifní část platu o 30 procent k 1. lednu 2009,“ prohlásil Engel.

Připomněl, že v dohodovacím řízení o úhradách péče na příští rok se nemocnice se zdravotními pojišťovnami nedohodly. Rozhodnout musí ministr vyhláškou. Cikrt ČTK řekl, že vyhláška bude jen vodítkem, nemocnice se mohou dohodnout s pojišťovnami i jinak. „Chceme dobré peníze pro dobré doktory, ne přilévat plošně všem,“ vysvětlil.

„Jsme připraveni jít za své požadavky i do stávky,“ řekl Engel. Případný rozsah a strategii stávky projedná porada předsedů LOK z celé republiky počátkem listopadu.

Nemocnice ve stávce by poskytovaly péči jako o víkendu jen akutním pacientům. „Stávka by se konala počátkem roku, aby ostuda v rámci českého předsednictví byla parádní,“ uvedl Engel.

Podle České asociace sester (ČAS) je v českém zdravotnictví nedostatek sester kvůli nízkým platům, vedení asociace proto rovněž požaduje jejich zvýšení. ČTK to oznámila prezidentka ČAS Dana Jurásková, podle níž by platy sester mohly růst, kdyby pojišťovny více šetřily. Zástupci ČAS však nechtějí stávkovat a chtějí o svých požadavcích znovu jednat s ministrem Julínkem.

Podle Cikrta jedná LOK v zájmu opoziční ČSSD, když vystupuje se svými požadavky a hrozbami stávkou těsně před krajskými a senátními volbami.

Místopředsedkyně LOK Jana Vedralová řekla, že lékaři v nemocnicích mají 40.000 až 45.000 korun hrubého měsíčně, tarif tvoří polovinu. Ostatní jsou peníze za služby a přesčasy.

Dlouhodobým požadavkem LOK je zvýšit platy lékařů až na trojnásobek průměru v zemi. Nyní mají zhruba dvojnásobek. V Evropě se plat lékaře pohybuje mezi troj až pětinásobkem průměru, nesouvisí to s ekonomickou silou země, ale jejími prioritami, uvedla.

Do českého zdravotnictví jde podle LOK málo peněz. Zatímco v roce 2003 dostalo 7,6 procenta hrubého národního produktu, loni už jenom 6,5 procenta. Průměr EU je devět procent, doporučení EU alespoň osm.

Na zvýšení plateb nemocnicím pojišťovny podle Engela mají. Ke konci roku dosáhnou přebytky na jejich účtech 40 miliard korun. LOK podporuje, aby většina peněz šla na zlepšení péče o pacienty, část by ale měli dostat i zdravotníci. Odhadem to budou čtyři až šest miliard pro všechny zdravotníky, pokud by to bylo je pro lékaře, tak méně.

„Žít jenom pro tento den a úplně vysát, vyrabovat účty pojišťoven na nulu, je nezodpovědné. Zdravotnictví by pak bylo vystaveno nebezpečí, že jakákoli krize ho může zruinovat,“ řekl Cikrt.

Zdravotní pojišťovny podle vyjádření svých ředitelů využijí přebytků k tomu, aby přidaly peníze lepším zařízením. Špatným dají čas na nápravu, pokud se nezlepší, smlouvu s nimi neuzavřou. Uvolní se tak pracovníci do nemocnic, kde nyní chybějí.

Engel uvedl, že LOK připravil návrh jednotné mzdové normy: stejné peníze za stejnou práci by měli lékaři ve státních i soukromých nemocnicích.

Podle Cikrta by si ale LOK měl ujasnit, co chce. „Státem garantované tabulky a šplhat po malých procentech, jak se státu daří, nebo pro lékaře o 30 procent vyšší platy a to se nedá sešněrovat tabulkami. Je třeba umožnit, aby lidé byli odměňováni podle toho, jak jsou důležití,“ řekl.

Česká lékařská komora varovala, že za současného personálního stavu v nemocnicích nemůže garantovat kvalitu péče. Na 1000 obyvatel je 3,6 lékaře, průměr zemí OECD je 3,1. „Žádná personální krize není, počet lékařů je nad průměrem EU, ale nemáme je tam, kde je potřebujeme. Reforma trh práce rozhýbe a bude možné odměnit ty, které potřebujeme,“ shrnul Cikrt.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!