Přejít na obsah

Lékařské odbory se chtějí domoci vyšších platů předžalobní výzvou

zpět
6.11.2015
Šéfové LOK-SČL Martin Engel a Miloš Voleman.
zvětšitŠéfové LOK-SČL Martin Engel a Miloš Voleman.
Autor: Leoš Chodura

Šéfové LOK-SČL Martin Engel a Miloš Voleman. | Autor: Leoš Chodura

 

Předžalobní výzvou chce Lékařský odborový klub (LOK) od ministerstva zdravotnictví dosáhnout splnění závazku, že platy lékařů v nemocnicích budou odpovídat trojnásobku průměrného platu v zemi. Závazek státu zakotvilo memorandum, které v únoru 2011 podepsal tehdejší šéf resortu Leoš Heger (TOP 09) s předsedou LOK Martinem Engelem.

„Předžalobní výzvu jsme v říjnu dali na ministerstvo ohledně neplnění závazků České republiky plynoucích z memoranda. Pokud do dvou měsíců nezareaguje, bude následovat soudní žaloba,“ řekl Engel ČTK.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62.735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře tak činí 32.450 korun, sestry 19.680 korun. Průměrný plat zaměstnance státu je 25.880 korun.

První příležitost k diskusi s odboráři o plnění závazku z memoranda dostane ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) v pátek na slavnostním večeru, který pořádá Lékařský odborový klub k 20 letům existence. Ministr přislíbil účast na večeru, jehož se účastní současní i dřívější funkcionáři lékařských odborů. Účast potvrdila i řada politiků, představitelé České lékařské komory a dalších lékařských organizací. „Předsedové koaličních stran se omluvili, to svědčí, že asi nemají čisté svědomí, co se páchá se zdravotnictvím,“ poznamenal Engel.

Za dvě desítky let, co LOK funguje, zůstávají podle něj základní úkoly stejné - platy lékařů a jejich sociální situace. „Pořád také čelíme nějakým problémům, jednou to byla privatizace nemocnic, teď jsou to zase dramatické odchody, nejen už lékařů, ale i ostatních zdravotníků, kvůli kterým se zavírají zdravotnická zařízení,“ řekl Engel. Spolupráce odborů s vládou zůstává podle něj problematická.

Počty členů LOK v poslední době mírně klesly, před pěti lety jich bylo 5100, nyní zhruba 4900. Mezi mladými lékaři se podle Engela nábor nedaří, starší odcházejí do důchodu a v odborech tím pádem také končí, členů proto ubývá. „Není to, že by mladí lékaři nevěřili odborům, oni nevěří už ničemu, nevěří ve výsledky jednotného postupu. A hlavně nechtějí nijak vyčuhovat z šedého průměru,“ vysvětlil.

Engel připomněl úspěchy odborářů, když postupovali jednotně. V květnu 2010 odstartovala kampaň Děkujeme, odcházíme, v níž podaly výpověď 4000 z 16.000 nemocničních lékařů. Po podpisu memoranda výpovědi stáhli, protože jim stát zastoupený ministrem slíbil výrazný nárůst platů.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

8.2. Děkujeme, odcházíme? Možná za rok Děkujeme, odcházíme? Možná za rok
3 příspěvků
11.2. Nabídka na vyšší tarify LOK nestačí Nabídka na vyšší tarify LOK nestačí
4 příspěvků
4.2. Slabost silných Slabost silných
16 příspěvků
4.2. Dost, řekl Heger a přestal jednat s lékaři Dost, řekl Heger a přestal jednat s lékaři
2 příspěvků
27.1. Zdá se, že teď už jde vláda správným směrem Zdá se, že teď už jde vláda správným směrem
1 příspěvků

Komentovat článek: Lékařské odbory se chtějí domoci vyšších platů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné