Lékařské odbory se dnes dohodnou, jak dosáhnou zvýšení platů

Zdravotnická trojka

Lékařské odbory se v úterý dohodnou na scénáři, podle kterého budou postupovat, pokud ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nedá dostatečné záruky růstu platů v nemocnicích. V ultimátu mu lékařské a zdravotnické odbory daly čas do půlnoci z pátku na sobotu. Odboráři na splnění trvají, zavázala se k tomu vláda. Ministr chce slib splnit, neví ale, zda se to podaří od 1. ledna.

„Na poradě předsedů, krajských koordinátorů a členů předsednictva projednáme plnění memoranda a postup dalších kroků,“ řekl ČTK předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

Kolegům z celé republiky představí tři scénáře, které vypracovala Zdravotnická trojka (Z3) neboli krizový štáb složený z vedení LOK-SČL, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků. Dohromady zastupují 48.000 zdravotníků, lékařů, sester, záchranářů či sanitářů ve více než 180 nemocnicích.

Zdravotnická trojka navazuje na odborové protesty, ve kterých se podařilo lékařským odborům dosáhnout zvýšení tarifních platů lékařů pro letošní rok o 5000 až 8000 korun. Pokud příští rok zdravotníci peníze nedostanou, chtějí odboráři požadovat demisi vlády.

Scénáře dalšího postupu předloží ke schválení svým členům všechny tři organizace. O možném připojení k protestům bude jednat příští týden také Česká asociace sester, která podepsala pro sestry podobné memorandum jako LOK-SČL pro lékaře.

„Musím to mít od členské základny posvěcené, aby si členové sami vybrali, kterou variantu dalšího postupu chtějí,“ řekl Engel.

Předsedové přijedou do Prahy už s určitým mandátem. Odboráři chtějí slyšet od ministra jasné slovo, jak zajistí navýšení platů v příštím roce. Chtějí mít v úhradové vyhlášce stanoveno, že nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní navýšení platů zdravotníků. Podle ministra ve vyhlášce ale konkrétní procento z příjmů od pojišťoven na platy vymezeno nebude.

Scénáře nechtěl Engel zatím prozradit, jen řekl, že pokud jasné slovo od ministra nezazní, začnou protestní akce příští týden. „Nechystá se zatím hromadné podávání výpovědí ani omezování péče, pacienti se nemusejí obávat,“ zdůraznil Engel. Protest odborářů ale prý bude viditelný.

Podle nejnovějších prognóz ministerstva financí pro příští rok poroste ekonomika pomaleji. Zdravotnictví navíc bude zatíženo růstem daně z přidané hodnoty. Podle ekonomického náměstka ministra Petra Noska by to měli odboráři ve svých požadavcích na plnění memoranda zohlednit. To ale Engel odmítá. „To mě nezajímá, hry s DPH jsou hry státu, ten si určuje pravidla, a když tu má nějaký závazek, tak by ho měl umět zohlednit,“ prohlásil.

Ohodnoťte tento článek!