Lékařské odbory trvají na dodržení dohod o zvýšení platů lékařů

peníze, peněženka

Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů (LOK-SČL), který počátkem roku vymohl zvýšení platů lékařů v nemocnicích, důsledně ohlídá to, aby byly zvýšeny i v nemocnicích, kde se to dosud nestalo.

ČTK to sdělil předseda LOK-SČL Martin Engel po jednání regionálních organizací lékařských odborů. Zatím se podle odborářů nezvýšily platy lékařů v nemocnicích ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti, Mělníku a Písku. V některých zařízeních pak nemají lékaři navýšení smluvně zaručené v nárokové složce mzdy.

„Vedení LOK-SČL bude rozhodně trvat na tom, aby i v těch nemocnicích, kde k navýšení platů ještě nedošlo, byly lékařům za rok 2011 poukázány finanční prostředky v celkové výši odpovídající desetiměsíčnímu zvýšení mezd, tedy již od března,“ uvedl.

Odboráři, kteří se zvýšení platů domáhali v protestní akci Děkujeme, odcházíme, dnes rekapitulovali plnění memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví, které zvýšení platů lékařů garantuje. Memorandum 17. února podepsali Engel a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

„Vedení Zlínského kraje již počátkem března nepodepsalo dohodu o memorandu a v současné době, když nemocnice nedostaly peníze od pojišťoven, se situací odmítlo zabývat a vůbec se k ní vyjadřovat,“ upozornila krajská koordinátorka LOK-SČL pro Zlínský kraj a členka celostátního předsednictva lékařských odborů Marcela Henčlová.

Podle dohody lékařských odborů s ministrem Hegerem mají nemocniční lékaři od března dostávat měsíčně k průměrnému platu 48.000 korun dalších 5000 až 8000 korun podle kvalifikace a délky praxe. Celkem se tak mezi 18.000 nemocničních doktorů rozdělí do konce roku dvě miliardy korun.

Odboráři dnes kritizovali i současnou vnitropolitickou krizi a její dopady na reformy zdravotnictví. „Od ukončení akce Děkujeme, odcházíme uplynuly již více než dva měsíce, ale nemám pocit, že by se příprava reformních zákonů ve zdravotnictví výrazně posunula kupředu,“ zdůraznil Engel. Minulý týden chtěl prý o problémech jednat s Hegerem, plánovaná schůzka ale byla ze 14. dubna kvůli politické situaci přeložena na 21. dubna.

Lékařské odbory trvají na dodržení dohod o zvýšení platů lékařů
Ohodnoťte tento článek!