Lékařské odbory uspěly, soud musí projednat žalobu kvůli platům

Lékařský odborový klub (LOK) uspěl s odvoláním proti rozhodnutí soudu, který odmítl žalobu na stát týkající se nesplnění memoranda o zvýšení platů lékařů. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obvodní soud pro Prahu 2 se tak žalobou bude muset zabývat.

Podle memoranda měly platy lékařů v nemocnicích dosáhnout 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy nejpozději k 1. lednu 2013.

Obvodní soud zatím žalobu vůbec neprojednával po věcné stránce, o jejím odmítnutí rozhodl pouze na základě chybějících formálních náležitostí. Postup odůvodnil ustanovením občanského soudního řádu, které umožňuje odmítnout podání, jež ani po výzvě soudce nebylo řádně doplněno nebo opraveno. Předseda odborářů Martin Engel dříve tento krok označil za „úhybný manévr“ s tím, že odbory požadované náležitosti doplnily.

Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví podepsal v únoru 2011 Engel s tehdejším šéfem resortu Leošem Hegerem (TOP 09). Současný ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) dokument nepovažuje za právně závaznou smlouvu se sankcemi. Jde podle něj o výsledek tehdejší dohody mezi Hegerem a Engelem a její naplňování mělo vzejít od nich. Neočekává, že by odboráři s žalobou uspěli.

Vláda počítá se zvýšením platů lékařů všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek, od ledna příštího roku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že kabinet chce platy lékařů a sester navýšit o 10 procent tři roky po sobě.

Průměrný příjem lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62.735 korun, základ činil 32.450 korun. Při splnění memoranda by loni základní plat činil od 36.325 korun pro lékaře absolventa do 72.650 korun pro plně kvalifikovaného lékaře.

Ohodnoťte tento článek!