Přejít na obsah

Lékařské odbory ustaví pracovní tým pro vyhodnocení reforem

zpět
3.3.2011
jednání, management, dohoda, smlouva
zvětšitjednání, management, dohoda, smlouvaZdroj: www.lafontinn.com

jednání, management, dohoda, smlouva | Zdroj: www.lafontinn.com

 

Lékařské odbory ustaví pracovní tým na vyhodnocení reformních návrhů ministerstva zdravotnictví. Budou pokračovat v mediální kampani na podporu požadavků lékařů, řekl ČTK k plánům odborářů jejich šéf Martin Engel.

Předsednictvo ve čtvrtek také rozhodne, zda se Engel stane odborářem na plný úvazek. Lékaři si ho budou platit, aby dohlížel na plnění memoranda, které zaručuje růst platů v nemocnicích a účast odborů na reformách.

Na původní místo ve vinohradské nemocnici se Engel vrátit nemůže, podle sdělení nemocnice je obsazené. Podle Engelových informací ale na jeho místo 1. března nikdo nenastoupil.

Šéf odborářů, který se i podle hodnocení ministra Leoše Hegera (TOP 09) jako vyjednávač osvědčil, je jedním z mála, kteří se po protestní odborové akci Děkujeme, odcházíme nemohl vrátit na své původní místo. ČTK řekl, že po tom, jak se k němu vedení nemocnice zachovalo, ani nechtěl.

Výpověď podalo 3800 lékařů, ale jen zhruba pět procent se na své místo nevrátí - většina si našla místo v jiné nemocnice, podle odhadů asi 100 až 200 lékařů odchází za prací do ciziny. Engel prý dostal asi 30 nabídek, mimo jiné na Maltu pro celou rodinu, tedy i manželku a syna, kteří jako lékaři rovněž dali výpověď.

Engel se ale rozhodl pro nabídku pracovat profesionálně pro Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL), protože prý chce dotáhnout svoji práci až do úspěšného cíle. Tím je naplnění slibu memoranda, že do dvou let budou mít nemocniční lékaři 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, a to se zákonným množstvím přesčasů. Dosud měli v průměru zhruba 50.000 korun, a to jen díky nadměrnému počtu přesčasů.

Aktuálně Engel dohlédne na to, zda lékaři budou mít počátkem dubna na výplatních páskách za březen slíbených 5000 až 8000 korun navíc. Navýšené tarifní tabulky schválila vláda, která ve svém usnesení stvrdila i sliby memoranda. Engel podepsal memorandum s ministrem Hegerem před televizními kamerami a poté vyzval 3800 lékařů ve výpovědi, aby ji stáhli a k 1. březnu neodcházeli z nemocnic.

Lékařské odbory se podle memoranda stávají důležitým připomínkovým místem všech reformních návrhů, Engel doufá, že to tak bude fungovat. Počítá se společným postupem s ostatními odborovými organizacemi. To, že lékařské odbory vedly akci Děkujeme, odcházíme samy, byla podle něj jen shoda okolností. O další spolupráci odborářů podle něj nemůže být pochyb.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékařské odbory ustaví pracovní tým pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařské odbory ustaví pracovní tým pro…

Komentáře

dalších 5 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:44

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

98 Reforma a pseudoreforma  | 4. 03. 2011 08:11

Macák, dostaneš facák

Ondrej Macák Reforma a pseudoreforma  | 3. 03. 2011 20:08

A proc jste teda netrvali na reforme, dle vasich predstav? Meli jste jedinecnou sanci neco zmenit. Ale projevili jste se tak, ze dle praxe vam 5 az 8 tisic zalepi hubu. Ted nenarikejte. To jste meli resit v dobe, kdy jste si stanovili cile akce D-O. Je evdentni, ze ten odchod zas tak horky nebyl (vid prohlaseni x lekaru, jak se jim ulevilo). Tak proc nekrast dal? Lidi za lekari nestoji a v budoucnu uz stat nebudou. To je to, co tady nekteri lekari nepochopili, to je ta vase porazka. Vystrileli jste munici jaksi do do prazdna. Tady kazdy lekar akurat drzkuje, kdyz nekdo napadne akci D-O. Bohuzel si neuvedomujou, ze se obecne ocekavala systemova zmena, ne zmena tabulek. Proto ta nevrazivost k lekarum. Kdyby se jednalo o tlak na zmeny, lide by byli s vami a vlada by musela ustoupit daleko vice. Jim jde o hlasy, pokud lide nepodpori aktivitu, nebudou ustupovat. Jim je zdravotnictvi a skolstvi u p... . Deti daji do soukromych skol a privatni pece se jim dostane i v oblasti zdravi. Penez maji na to dost. Ale to prispevatele ala Juraj, 98 a podobni vzivote nepochopi. Hlavne ze se neco delo a my zadnou chybu v celkove organizaci neudelali.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné