Přejít na obsah

Lékařské odbory vítají, že Heger se chce bavit o vyšších platech

zpět
17.8.2010
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
zvětšitDoc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
Autor: ZDN

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. | Autor: ZDN

 

Lékařské odbory vítají, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce hledat možnosti, jak řešit platové požadavky nemocničních lékařů. Po setkání s ministrem to ČTK řekl předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

K dalšímu jednání nad analýzami se oba znovu sejdou za čtyři až šest týdnů. Ministr podle mluvčího Vlastimila Sršně souhlasí s lékaři, že nejsou dostatečně zaplaceni a že mají velmi vysoké úvazky. Možnost zvýšit jim plat vidí ale až v roce 2012.

„Pan ministr řekl, že naše důvody chápe, jen upozornil, že finanční situace je nyní obtížná. Slíbil, že se pokusí hledat jakékoli možnosti, jak by se alespoň část našich požadavků dala uspokojit,“ řekl Engel. Potvrdil, že požadavek odborů na zvýšení platů trvá. V akci Děkujeme, odcházíme odboráři pokračují. Zatím zhruba 2500 nemocničních lékařů pohrozilo, že dají na konci roku hromadnou výpověď, pokud nedostanou přidáno. Akce má podporu České lékařské komory, zdravotní pojišťovny a ředitelé nemocnic ji zpochybňují.

Průměrný plat lékaře by podle odborů měl ze současných 45.000 až 50.000 stoupnout na 70.800 korun, tedy zhruba trojnásobek průměrného platu v zemi. Plat lékaře by podle kvalifikace měl stoupnout na 1,5 až trojnásobek, a to za základní pracovní dobu. Dosud si lékaři navyšují platy přesčasy, které tvoří polovinu jejich příjmu.

„Vzhledem k rozpočtové a celkové ekonomické situaci pan ministr nepředpokládá, že by se pro příští rok našly finance pro zvyšování platů. Ve chvíli kdy se zotaví ekonomika, což se dá čekat v roce 2012, pan ministr přepokládá, že zvyšování platů lékařů by mělo být prioritou na úkor například nového přístrojového vybavení, které je na špici Evropy, takže není třeba ho tolik obnovovat,“ řekl ČTK Sršeň. Engel poznamenal, že samozřejmě nečekal, že ministr dnes na schůzce oznámí, že peníze na zvýšení platů „někde má“. Oceňuje ale to, že ministr odboráře vyslechl. Předchozí vedení ministerstva se podle něj o platových požadavcích lékařů v situaci ekonomické krize odmítalo bavit.


Komentovat článek: Lékařské odbory vítají, že Heger se chce bavit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařské odbory vítají, že Heger se chce bavit…

Komentáře

dalších 42 komentářů
Ekonom To se neustojí.  | 19. 08. 2010 10:51

Já Vám to fakt přeju,ale jenom pro zajímavost-těch cca 70 až 80 tisíc je příjem docela vytížené běžné ambulance,která z toho usí zaplatit nájem energie,telefony,sestru,úklid atd. Takže fandím sice,ale to neustojíte.Je to odhadem roční navýšení o 15 miliard.

ovčan chceme čekat další rok?  | 19. 08. 2010 07:47

Naprosto souhlasím. Trošku radikality, ovčané zdarvotníci. Tady to fňukání moc nepomůže. Na plat se te´d vyflákněte, zatím jen odmítejte služby - to je věc, kterou může každý udělat hned dnes na inpekčáku místo ovbyklého koloritu nekonečného tlachání. Ve volném čase si každý může vyřizovat papíry k odchodu. Každému musí být jasné, že je jedno zda má 19 resp. 38, 38 či 76 tisíc, obojí je hodinově totéž - to ale český lékař NIKDY nepochopí.

MUDr Jiří Kilian chceme čekat další rok?  | 18. 08. 2010 17:26

No, plat nezvedne ani jiná diskuse, milý kolego. Nero dá aspoň na chvíli odpoutat se od starostí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné