Lékařské odbory vyzvaly k odstoupení šéfy komor zubařů a lékáren

Lékařský odborový klubv pátek vyzval šéfy komor zubařů a lékárníků Jiřího Pekárka a Lubomíra Chudobu k odstoupení z funkce. Předsedkyně LOK Jana Vedralová řekla, že oba vyzvala k „okamžité rezignaci“. Důvody odmítla sdělit…

PRAHA – Zveřejní je až na odpolední tiskové konferenci. Představitelé obou komor rezignovat nehodlají.

Podle zdroje ČTK, který si nepřál být jmenován, by měli odstoupit proto, že „se motají do věcí, do nichž jim nic není“. Údajně zpolitizovali situaci kolem projednávání zdravotnických zákonů v parlamentu. Usilovali o to, aby sněmovna nepřijala zákon o neziskových nemocnicích.

Ministr zdravotnictví David Rath soudí, že Pekárek a Chudoba komory podřídili zájmům ODS. Podobně se vyjádřil již několikrát, politici ODS ale opakovaně uvedli, že je to nesmysl. Pekárek s Chudobou také podle Ratha odmítají mimo jiné právě zákon o neziskových nemocnicích, zatímco „prakticky všichni“ členové LOK

prý normu naopak podporují.

Sporný zákon sněmovna tento týden schválila hlasy ČSSD a KSČM. Také Rath si myslí, že obě profesní komory se pod vedením Pekárka a Chudoby zabývají věcmi, které jim nepříslušejí. „Zneužívají politiku … podle mě všechny ty akce dělají na zakázku ODS,“ řekl v pátek Rath.

Pekárek výzvu LOK odmítl. „Ať se LOK zabývá odborářskou činností a neplete se do naší práce,“ řekl ČTK. Zdůraznil, že do funkce ho zvolil komorový sněm a jedině ten ho může odvolat. „Mám plnou podporu sněmu a předsedů okresů,“ dodal.

„Jsem občan této země a díky své funkci do příprav zákonů vidím,“ reagoval na výzvu prezident Chudoba. Je pro něj nepřijatelné, aby byla pošlapávána demokratická práva a aby Rath předkládal sněmovně zákony, aniž je předem projednal s odbornou veřejností.

Podle Chudoby zpolitizoval zdravotnictví ministr Rath spolu s poslanci, kteří podle něj při projednávání zákonů místo toho, aby řešili věcné problémy, „vyměňují si řadu urážek a nadávek“.

Chudoba odmítl dřívější Rathova prohlášení, že je spojen s ODS a působí v jejím zájmu. „Jsem prezident apolitický, slova o mém spojení s ODS jsou hloupost,“ zdůraznil a dodal, že má podporu členů a neodstoupí.

Naznačil naopak propojení LOK s ministrem Rathem a Českou lékařskou komorou. Páteční výzvu LOK hodnotí jako krok na podporu ministra Ratha, jemuž podle Chudoby „docházejí věcné argumenty“.

Rath počátkem 90. let LOK založil s Milanem Kubkem, Rath byl jeho prvním předsedou. Poté, co byl zvolen prezidentem lékařské komory, byl do funkce předsedy LOK zvolen Kubek, místopředsedkyní Vedralová. Když Rath odešel na ministerstvo zdravotnictví, Kubek byl zvolen prezidentem lékařské komory a Vedralová se stala zastupující předsedkyní LOK.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

P. Kalman, lékárník

Ať se paní Vedralová stará o LOK a ČLK a stomatology a lékárníky nechá na pokoji. Proč nevyzve k rezignaci dr. Ratha? To je hlavní zdroj problémů.

Mailer

Ostatně soudím, že Rath musí jít! Je naprosto nepřijatelné, aby odbory ve vleku arogantního lháře spolčeného se zločinci ve sněmovně, diktovaly cokoliv jiným občanům, v tomto případě navíc řádně zvoleným příslušnými sněmy jejich organizací, které jediné je mohou odvolat…


Ohodnoťte tento článek!