Lékařské odbory zmírnily formu plánovaných protestů

Martin Engel.

K odmítání přesčasů nad zákonný limit lékaři v nemocnicích na podzim nepřistoupí. Budou jen v tzv. Měsíci pravdy zveřejňovat výkazy práce plošně a v několika náhodně vybraných nemocnicích, aby o kritické situaci nemocnic byla informována veřejnost.

Rozhodli o tom předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu (LOK), sdělil ČTK jeho předseda Martin Engel.

Pokud by lékaři nepracovali jako dosud nad povolených 416 hodin přesčasů ročně, neměl by brzo kdo nastoupit do služeb a nemocnice by byly schopny zajistit zřejmě jen akutní péči. V současnosti překračují lékaři přesčasy i 2,5krát.

„Z provedených předběžných šetření vyplynulo, že striktní dodržování zákoníku práce by způsobilo zastavení péče v českých nemocnicích a mělo by dramatický dopad na pacienty, kteří za současnou situaci nenesou žádnou odpovědnost,“ uvedl Engel.

Na přelomu září a října budou odboráři na výkazech práce dokládat, že nemocnicím lékaři chybějí. Podle letošního průzkumu HealthCare Institute mezi řediteli nemocnic pociťuje 83 procent ředitelů nedostatek lékařů a 81 procent nedostatek sester. Meziročně je to nárůst o deset procent. Obavy o zajištění kvality péče stouply mezi řediteli o 22 procent a její dostupnosti o 17 procent.

Lékařské odbory představily počátkem června na společném jednání se zástupci vlády a zaměstnavatelů data o nedostatku lékařů a sester. Téměř tři čtvrtiny dotázaných v odborovém průzkumu odpovědělo, že kvůli nedostatku personálu se nemohou postarat o pacienty tak dobře, jak by chtěli nebo měli. „Prezentace těchto faktů nepřinesla adekvátní odezvu vlády ani zaměstnavatelů, což považujeme za krajně nezodpovědné,“ řekl Engel.

V českém zdravotnictví podle dnešního vyjádření ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) pracuje lékařů dost, v přepočtu na počet obyvatel je Česko v horším středu EU. Nemocnicím ale způsobuje podle ministra problém dodržování zákoníku práce, víc lékařů by potřebovaly také s ohledem na využívání nových technologií.

Mnohem větší problém podle Němečka je se zajištěním sester. Ty odcházejí z nemocničních JIP a směnných provozů nemocnic do ambulancí, kde je práce klidnější. Němeček by chtěl sestry motivovat růstem platů rychlejším, než mají lékaři, a zrušením povinnosti absolvovat vysokou školu.

Ohodnoťte tento článek!