Lékařské organizace nesouhlasí s Julínkovými poplatky

Titulní obrázek

„Nesouhlasíme s poplatky, s jejich výší, ani formou výběru,“ řekl prezident ČLK. Informoval, že lékařské organizace vyzvaly Julínka k jednání o reformě zdravotnictví. Domnívají se, že tak závažná věc by neměla být přílepkem k reformě veřejných financí…

Zástupci lékařských organizací se v úterý shodli na tom, že nesouhlasí s regulačními poplatky u lékaře tak, jak je navrhuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

„Nesouhlasíme s poplatky, s jejich výší, ani formou výběru,“ řekl Právu po jednání prezident České lékařské komory Milan Kubek. Informoval, že lékařské organizace vyzvaly Julínka k jednání o reformě zdravotnictví. Domnívají se, že tak závažná věc, jakou reforma je, by neměla být přílepkem k reformě veřejných financí.

„Reforma zdravotnictví je skutečně příliš závažná věc a dotkne se každého obyvatele této země. Proto by se neměla prosazovat nestandardní, pokoutním způsobem, tak jak to prosazuje ministr Julínek. Žádáme, aby reforma byla nejdříve prodiskutována v lékařských organizacích,“ řekl Kubek.

Dodal, že účastníci se připojili k textu, který před několika dny přijalo představenstvo komory. Znamená to, že:

nesouhlasí s plánem zmrazit platby zdravotního pojištění ze strany státu za děti a důchodce


nesouhlasí se zastropováním pojistného placeného lidmi s nejvyššími příjmy, protože by to znamenalo snížení příjmů zdravotních pojišťoven, které není nijak kompenzováno, a odrazilo by se v menších penězích na léčení pacientů


nesouhlasí s Julínkovými poplatky, jejich výší a strukturou.

Kubek oznámil, že lékařské organizace za základ reformy zdravotnictví považují stanovení standardů lékařské péče hrazené ze zdravotního pojištění. „To zatím uděláno nebylo a bez toho se nedostaneme dál,“ uzavřel Kubek.

Václav Pergl, Právo

Lékařské organizace nesouhlasí s Julínkovými poplatky
Ohodnoťte tento článek!