Přejít na obsah

Lékařskou pohotovost čeká zemětřesení

zpět
6.8.2007

„Zatím je to tak, že záchranka a pohotovost plně spadá do kompetence krajů. Chystá se ale určitá změna a tou je, že pohotovost se v některých případech přiřadí k záchranné službě,“ informoval Přinesdom. Je to ale opět plně v rozhodnutí krajů, jak si to udělají...

Systém lékařské pohotovosti v Česku čeká zemětřesení. Lékařské služby první pomoci v řadě krajů k poslednímu dni letošního roku skončí a jejich úkoly mají převzít záchranná služba nebo pohotovost v nemocnicích.

Lékařská služba první pomoci, nebo jak se lidově říká pohotovost, se velmi často zneužívala. Proto jí bude méně, potvrdil Právu David Přinesdom z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. „Zatím je to tak, že záchranka a pohotovost plně spadá do kompetence krajů. Chystá se ale určitá změna a tou je, že pohotovost se v některých případech přiřadí k záchranné službě,“ informoval Přinesdom. Je to ale opět plně v rozhodnutí krajů, jak si to udělají.

V podstatě to znamená, že jednotlivé pohotovosti zřejmě v krajích budou zanikat a buď se přidají k záchrance a ta je bude zajišťovat, anebo budou pohotovosti pouze v nemocnicích.

Například v kraji Vysočina je již jasno: všech 26 pracovišť lékařské služby první pomoci (LSPP), lidmi vnímané jako pohotovost, bude zrušeno. Ti, kterým vyvstane potřeba vyhledat lékaře mimo ordinační hodiny, najdou pomoc pouze v pěti krajem zřizovaných nemocnicích.

„Koncem června to již odsouhlasili zastupitelé,“ připomněl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).

Zda však bude mít tento krok podobu čistě radikálního řezu, o tom se ještě mezi starosty a vedením kraje diskutuje. „Asi 80 % starostů s tím nemá problém. Jako problém to ale vidí v odlehlých místech se špatnou dopravní dostupností,“ uvedl náměstek Hájek.

„Bylo by špatné, kdyby se z toho stalo politikum. Vyřešit se to musí konstruktivně a v klidu. Je pravda, že řada lidí pohotovost zneužívala. Jenže jsou tu třeba senioři, kteří mohou mít s omezením přístupu k lékaři problém,“ řekl Právu starosta Jemnice Miloslav Nevěčný (ODS).

Stejné výhrady mají starostové některých obcí v Královéhradeckém kraji. Krajský úřad měl o rušení pohotovostí rozhodnout v pátek, ale právě pro nesouhlas a kritiku některých starostů rozhodnutí odložil na podzim.

„Konec lékařské služby první pomoci neschvalujeme. Předpokládáme, že mezi námi a krajem ještě dojde k oboustranně přijatelné dohodě postavené na společném financování pohotovostí,“ sdělil Právu například starosta Hořic a současně krajský radní Ivan Doležal (ODS).

„Jednání budou pokračovat i po 1. září. O systému pohotovostí se bude diskutovat jak s lékaři, tak s místními samosprávami,“ potvrdil Lukáš Pochylý, mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Ve středních Čechách se další omezování pohotovostí podle náměstka hejtmana Josefa Kantůrka (ODS) nechystá, protože už v minulosti byla tato služba dost okleštěna a její činnost postupně přebírá záchranná služba.

„Nepředpokládáme žádné další omezování pohotovostí. Naopak se snažíme například rozšiřovat a zkvalitňovat stanoviště záchranné služby a jejich vybavení,“ ujistil Kantůrek.

„Systém pohotovostí nám ve Zlínském kraji funguje již řadu let a nehodláme na něm v dohledné době nic měnit,“ řekl radní Zlínského kraje Bronislav Fuksa (ODS). Zdravotnická záchranná služba má ve Zlínském kraji třináct výjezdových stanic.

Pohotovosti zajišťují ambulantní lékaři, po pracovní době, v noci a o sobotách a nedělí a svátcích v ordinacích lékařské služby první pomoci. „Ty jsou umístěny v poliklinikách a nemocnicích, lidé jsou již na jejich umístění a provoz zvyklí. Na služby lékařů, včetně stomatologů, kraj finančně přispívá,“ dodal Fuksa.

Žádná opatření, redukce či rušení lékařských pohotovostí nechystá také Karlovarský kraj. Právu to řekl radní Jiří Mutinský (ODS), který má na starost zdravotnictví. „Nic takového neplánujeme,“ poznamenal.

Chystá se zákon

Ministerstvo zdravotnictví chystá nový zákon o zdravotnické záchranné službě. Ten by měl platit asi od roku 2009 a je součástí reformního balíčku ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Záchranka dnes musí dorazit k pacientovi podle zákona do 15 minut.

V některých místech to ale je z hlediska dopravy naprosto nemožné, a proto Julínek chce udělat taková opatření, aby bílá místa v ČR, kam se záchranka do 15 minut nedostane, byla odstraněna.

Stát tak údajně bude mít větší přehled o záchranných službách a pohlídá si i peníze, které na její činnost budou vydávány.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékařskou pohotovost čeká zemětřesení

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařskou pohotovost čeká zemětřesení

Komentáře

dalších 5 komentářů
Strýc Rudolf Re:Re:Hmmm...  | 7. 08. 2007 07:40

Za vzdělaného je povážován ten, kdo v písemném projevu nečiní chyb. Dosáhnete kdy vzdělanosti?

BLB Re:Re:Hmmm, hmmm...  | 6. 08. 2007 22:25

Na Vaši hrubost, pane kolego, se těžko odpovídá. A expresivní vyjádření není ještě pitomost. Pitomost je, když Vás to pozdvihne z křesla...

Jiri Wicherek Re:Re:Hmmm...  | 6. 08. 2007 22:24

OK, zkuste napsat neco rozumneho. Treba v cem se dopoustim demagogie. Pro Vasi informaci - na LSPP a na ZS slouzim uz 18 let. Neco malo si o tom tedy troufam vedet. Jake mate zkusenosti Vy? Podelte se s nami. A co se barvy tyce? Ne, nikdy jsem nebyl, nejsem a nebudu tupe jednobarevny.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné