Lékařský zákrok se souhlasem pacienta

Pokud pacient přijde k lékaři a ten mu bude chtít provést nějaký závažnější zákrok, bude ho muset důkladně poučit o všech přínosech a rizicích a pacient bude muset takovýto informovaný souhlas podepsat. Jinak k zákroku nedojde.Nařizuje to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví…

Nařizuje to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví

Pokud pacient přijde k lékaři a ten mu bude chtít provést nějaký závažnější zákrok, bude ho muset důkladně poučit o všech přínosech a rizicích a pacient bude muset takovýto informovaný souhlas podepsat. Jinak k zákroku nedojde.

Nařizuje to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která bude vydána během několika dní a vstoupí v platnost letos v listopadu. „Tento postup nebyl zatím nijak upraven. Proto zavádíme informovaný souhlas pacienta. Pro něj i pro lékaře má velký význam,“ řekl ve středu Právu ministr zdravotnictví David Rath.

Pacient se bude tedy moci svobodně rozhodnout, zda zákrok podstoupí, a lékař dostane jistotu, že pacient věděl o rizicích. U dětí takovýto informovaný souhlas budou muset podepsat jejich zákonní zástupci, tedy většinou rodiče.

„Samozřejmě že nepůjde o všechny lékařské zákroky, ale pouze o takové, kde hrozí komplikace. To jsou například všechny operace nebo endoskopická vyšetření,“ vysvětlil ministr.

Zákrok lze i odmítnout

Po důkladném poučení má pacient právo zákrok i odmítnout. „Lékař pak musí pacientovo přání respektovat. Je to jeho rozhodnutí. Ale pacient tak musí učinit až po obdržení úplné, vyčerpávající informace od lékaře,“ zdůraznil Rath.

Některé nemocnice při speciálních zákrocích a operacích vyžadují již dnes informovaný souhlas pacienta. „Protože v tom ale nebyl žádný systém a souhlas neměl oporu v zákoně, tak to teď jednotně upravujeme,“ uvedl.

Ministerstvo na této vyhlášce o zdravotní dokumentaci pracovalo asi čtyři roky, ale v posledních měsících byla kompletně předělána a zjednodušena.

Souhlas s lékařským výkonem je ve vyspělé Evropě běžný. Například v Německu pacientovi i na nákresech ukazují, jak výkon bude probíhat. „I to je možné zavést v českých nemocnicích, záleží jen na lékařích,“ konstatoval ministr.

Právo

MUDr.Tomáš Rozsíval

Takové poučení a případně i podpis informovaného souhlasu je jistě chvályhodný a každý trochu informovaný lékař to již dávno provádí, aniž by k tomu potřeboval pana Ratha a jeho další vyhlášky.

Otázka ovšem spíše zní a v diskuzi, resp. judikatuře by mělo být jasně deklarováno, které to jsou závažné zákroky, protože ke komplikacím pochopitelně může dojít vždy a hrozí žaloby na lékaře. Zvláště v dnešní

době, kdy hned každý hrozí podáním trestního oznámení. Osobně si myslím,že u většiny drobných chir. zákroků jako např. punkce vedlejších nosních dutin, nebo paracentéza ušního bubínku u dítěte, může spíše rodiče stresovat a zkomplikovat průběh zákroku a léčby, takže je to sporné.

Jinak nic proti tomu. Jenom dodávám, že ani podpis tohoto tzv. pozitivního reverzu neexkulpuje lékaře provádějícího zákrok, pokud mu znalecká komise prokáže např. provádění ex lege artis. A tady může jít opravdu o maličkosti, které si v denní rutině mnozí z nás ani nepřipouštějí.

Bohumír Šimek

Další nesmyslný produkt naší vysoce produktivní byrokracie. Každý slušný lékař na všech úrovních jako samozřejmost považuje podrobné vysvětlení pacientovi, co ho čeká a jaká jsou rizika. Žádný podpis pacienta neexkulpuje lékaře, dojde-li ke komplikaci. Proč tedy ten nesmyslný podpis?

Každé jednání lékaře je rizikové. I obyčejné podání acylpyrinu může některého pacienta vážně poškodit. Nebude chtít po nás jednou některý úředník, aby pacient podepsal možná rizika již při prvním vstupu do ordinace?

Tesař

Rád bych viděl tu třetinu léků, co se u nás prodává dráž než v Evropě.Mně projdou lékárnou desítky zástupců firem a cíleně zjišťuji ceny v ostatních zemích.Komentáře netřeba.Porovnání cen vyšla i v minulosti podle různých kritérií a vždy jsme byli levní. Pouze nemám porovnání léků používaných ve velkých nemocnicích.Lékařský zákrok se souhlasem pacienta
Ohodnoťte tento článek!