Přejít na obsah

Lékařů je nedostatek a stárnou

zpět
14.6.2011
lékař, ordinace, praktik
zvětšitlékař, ordinace, praktikZdroj: www.hepatitis-b-am-besten-testen.de

lékař, ordinace, praktik | Zdroj: www.hepatitis-b-am-besten-testen.de

 

Nedostatek lékařů, případně jejich vysoký věk, to jsou problémy zdravotnictví na Českolipsku. Lidé lékaře potřebují a budou potřebovat. Přesto, že z demografického hlediska je náš okres výrazně mladší, hodně marodíme a také úmrtnost je poměrně vysoká.

„Optimální by bylo, kdyby na Českolipsku působilo více lékařů. Dostatečný počet je pouze u gynekologů,“ shrnul ředitel liberecké VZP Jiří Benedikt.

Gynekologů je dost

Problém je i se zubaři, i když v rámci kraje jich je dostatek. „Zubaři se orientují do větších center, takže jich je v Liberci dost, ale na Českolipsku a Novoborsku chybějí. Nejhůř je na tom Frýdlantsko. Pod žádoucím stavem je i počet praktických lékařů a pediatrů. Řada z těch, kteří v současnosti provozují ordinace jsou již v důchodovém věku nebo těsně před ním,“ doplnil.

Co do věku, můžeme říci, že na okrese Česká Lípa jsou praktičtí lékaři pro dospělé v průměrném věku kolem pětapadesáti let, dětští lékaři a gynekologové o tři roky méně, nejstarší skupinou jsou stomatologové, jejichž průměrný věk je padesát šest let.

Chybějí specialisté

Problémy s dostatkem lékařů se nevyhýbají pochopitelně ani českolipské nemocnici. „Jako snad každá nemocnice v zemi, hledáme některé specializace, kterých je dlouhodobě všeobecný nedostatek, patří k nim anesteziologové, ale také neurologové či specialisté na urologii, hematologii, patologii, nefrologii a další,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Petr Pokorný. Také počet lůžek v osmi nemocnicích Libereckého kraje se bude snižovat.

„Některá oddělení v kraji nejsou využita, proto je doporučujeme sloučit. Tak jako se to stalo například v nemocnici v České Lípě, kde se spojila chirurgie s urologií. Snížením počtu lůžek v několika etapách ušetříme sto milionů korun. Ty plánujeme přesunout například na zajištění velmi efektivní jednodenní péče na lůžku, dlouhodobé intenzivní péče či na zvýšení platů lékařům,“ přiblížil Jiří Benedikt.


Klíčová slova

Autoři

Eva Vlastníková, Regionální deník

Komentovat článek: Lékařů je nedostatek a stárnou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařů je nedostatek a stárnou

Komentáře

dalších 5 komentářů
Tomáš Statistiky...  | 22. 06. 2011 15:12

Věrohodná ne. každý tam píše, co jej napadne. Ale jinak by to teoreticky mělo v jejich statistikách být.

Ondrej Macak Ono se to srovna  | 14. 06. 2011 17:08

I obecna demograficka krivka predpovida ubytek obyvatelstva...

GEEK Statistiky...  | 14. 06. 2011 16:56

Neví náhodou někdo, jestli někde existuje věrohodná statistika věkového rozložení lékařů dle oborů? UZIS pořád otravuje s všelijakejma blbostma, ale tato informace, klíčová při rozhodování elévů o jejich dalším směřování, jaksi nikde není...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné