Lékařů je nedostatek, pomáhají cizinci

Titulní obrázek

Přes dvě desítky cizinců jsou zaměstnány v mostecké nemocnici. Pracují jako lékaři, sestry nebo sani-táři. Českých lékařů je totiž nedostatek…

Most –

Možná kvůli dřívější špatné pověsti místní nemocnice, možná kvůli platovému ohodnocení, možná je prostě lékařů málo. Každopádně sehnat doktora není zrovna snadné. „Mladí lékaři sem k nám moc nechtějí, raději jdou do prestižních pražských nemocnic. Jsme tedy rádi, že nám zde pomáhají vzdělaní cizinci, hlavně ze Slovenska,“ řekl Bořivoj Lůžek, primář interního oddělení mostecké nemocnice.

Ind stále spolupracuje

Dodnes s mosteckou nemocnicí spolupracuje plicní odborný lékař původem z Indie. „Od roku 1982 do 1986 jsem zde pracoval. Dnes s lékaři spolupracuji.

Diagnostikujeme spolu různé nálezy,“ sdělil Masroor Ali. Dnes již má české občanství, žije v Čechách od roku 1973.

„V mostecké nemocnici jsem se hodně naučil, vždy se tam rád vracím,“ dodal Ind.

V nemocnici je v současné době zaměstnáno 23 cizinců, z toho je 7 žen. Nejvíce je zde lékařů ze Slovenska, tři z Palestiny, dva z Jemenu a po jednom z Polska a Ukrajiny.

Lékaři v evidenci nejsou

Na Úřadu práce v Mostě jsou zaevidováni lidé snad všech profesí, lékaři mezi nimi však chybí. „Lékaře tu vůbec nemáme. A když náhodou, tak jen pár dní. Pokud po nás chce nemocnice lékaře, tak nemůžeme vyhovět,“ uvedla Miloslava Kondrová z úřadu. „Nestává se ani, že by se na nás obraceli lékaři z jiných okresů,“ dodala.

Čeští lékaři také často odcházejí za prací do ciziny. Cizinci zase přicházejí k nám. Přes tento koloběh však mají Ukrajinci nebo Poláci stejnou úroveň vzdělání jako Češi. O kvalitu vyšetření nebo operace se tedy nemusejí pacienti obávat. Mnozí z cizinců totiž vystudovali medicínu v Čechách, stejně jako například Masroor Ali.

Mostecký deník

Lékařů je nedostatek, pomáhají cizinci
Ohodnoťte tento článek!