Lékařům docházejí vakcíny proti tetanu

Titulní obrázek

Nedostatek vakcín proti tetanu hlásí praktičtí lékaři z některých částí Libereckého kraje. Nejhůře je na tom Českolipsko, naopak na Liberecku chybějící vakcíny nikdo nepotvrdil. V českolipském okrese stačí zásoby vakcín proti tetanu aktuálně jen pro akutní případy. „Šarže, které byly do května, jsem už použila, nyní mám poslední tři vakcíny jako pohotovostní pro akutní případy,“ řekla Deníku praktická lékařka Lenka Šepsová z Nového Boru…

Nedostatek vakcín se aktuálně objevuje především na Českolipsku, liberečtí praktičtí lékaři se zásobami zatím problémy nemají

Nedostatek vakcín proti tetanu hlásí praktičtí lékaři z některých částí Libereckého kraje. Nejhůře je na tom Českolipsko, naopak na Liberecku chybějící vakcíny nikdo nepotvrdil.

V českolipském okrese stačí zásoby vakcín proti tetanu aktuálně jen pro akutní případy.

„Šarže, které byly do května, jsem už použila, nyní mám poslední tři vakcíny jako pohotovostní pro akutní případy,“ řekla Deníku praktická lékařka Lenka Šepsová z Nového Boru.

„Je to nepříjemný výpadek v zásobování, který jsme zažili jen jednou, a to v době, kdy chodily na přeočkování silné ročníky,“ pokračuje Lenka Šepsová.

Že vakcíny momentálně nejsou, potvrzuje i praktická lékařka Anna Nováková z České Lípy.

„Pacienti jsou přeočkovaní, takže nám tento nedostatek problémy nepůsobí. Pro akutní případy má vakcínu chirurgie, dodávky jsou slíbené na začátek července,“ uvedla.

Podle lékařek zatím nehrozí, že by nedostatek vakcín způsobil problém. „Přeočkování se provádí po deseti letech. U pacientů mladších šedesáti let působí protilátky déle, pouze u starších lidí se doporučuje zachovat desetiletý interval,“ vysvětlila Lenka Šepsová.

V českolipské nemocnici nemají se zásobami vakcín proti tetanu problémy. „Zásoby, které pokrývají naše potřeby pro pacienty v urgentním stavu, má jak chirurgická ambulance, tak i ústavní lékárna,“ potvrdil mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

Ne všude v kraji se ale problémy s nedostatkem vakcín projevují. Konkrétně v Liberci jejich nedostatek nikdo nepotvrdil.

„Odběry vakcín hlásíme dopředu a vždy jednou za půl roku je fasujeme. Záleží tedy na každé ordinaci, jestli si nové dávky zajistí. U nás máme vakcínu ještě z prosince, to ale samozřejmě nevylučuje, že v jiných ordinacích už vakcínu mít nebudou,“ řekla Deníku sestra z ordinace praktické lékařky Evy Jonášové. Na nedostatek vakcín si po dotazu Deníku nestěžoval ani praktický lékař Josef Kubínek. „Tetanové vakcíny je snad to poslední, co bych neměl mít. Vždy je objednávám u krajské hygieny a neslyšel jsem o tom, že by vakcíny docházely,“ potvrdil Josef Kubínek.

Se zásobováním vakcínami není na Liberecku potíž ani v menších městech. „Tetanovky nám nechybějí. Podobné potíže nemáme,“ řekl oslovený lékař z Frýdlantu.

Takzvanou tetanovku dostanou pacienti, kteří mají nějaký úraz nebo zranění, a není prokázáno, že jsou očkovaní.

Vakcíny distribuuje krajská hygienická stanice, ale dodává je ministerstvo zdravotnictví.

Eva Vlastníková, Jiří Stich, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!