Lékařům pomáhá při operaci arytmie robot

Od počátku září pomáhá lékařům v kardiostimulačním a arytmologickém centru Nemocnice České Budějovice robot při operacích odstraňující srdeční arytmie.

Jde o technologii, která byla původně určená pro kosmické účely a našla později uplatnění i v medicíně.

Budějovický robot je teprve třetím v České republice, dva již fungují v pražských nemocnicích. Přístroj ovládá lékař na dálku přes joystick a pomocí něho zavádí cévami z třísla tzv. katétr k srdci, kterým pak odstraní příčinu arytmie.

Menší zátěž

„Robotické operace jsou rychlejší, zajišťují větší bezpečnost, znamenají menší radiační zátěž pro pacienta a větší komfort pro operatéra,“ řekl novinářům při představení robota vedoucí lékař nemocničního centra Alan Bulava.

Právu pak sdělil, že pomocí robota již operoval patnáct pacientů a s přístrojem je maximálně spokojený.

Překvapily ho rychlost a zdánlivá jednoduchost, protože katétr je oproti běžným operacím extrémně stabilní a prováděný zákrok v srdci je efektivnější a také trvalejší.
Navíc se robot ovládaný člověkem dostane do všech míst v srdečních dutinách.

Jednodušší zákroky

Operující lékař sedí u řídícího centra celého systému. K dispozici má tři obrazovky, na kterých zákrok vidí. Nemusí tak již stát hodiny u operačního stolu a hledat u srdce místo, kde k arytmiím dochází.
„Ne všichni pacienti jsou pro tento zákrok vhodní. Zatím provádíme relativně jednodušší zákroky a získáváme s tím zkušenosti,“ doplnil ještě Bulava. Budějovické centrum patří k špičkovým pracovištím v České republice.

Spádově sem spadá na 800 tisíc lidí nejen z Jihočeského kraje, ale i částí Plzeňského, Středočeského a Vysočiny. „Protože spolupracujeme s dalšími kardiology v České republice, není výjimkou, že k nám pacienti cestují i 200 nebo 300 kilometrů,“ sdělil lékař.

V roce 2009 budějovičtí lékaři provedli přes 500 operací spojených s poruchou srdečního rytmu. Letos bude číslo stejně velké.

Proti jiným nemocnicím se tu čeká na operaci místo šesti až osmi měsíců pouze šest až osm týdnů.

Lékařům pomáhá při operaci arytmie robot
Ohodnoťte tento článek!