Léková komise má 14 členů

O zařazení léku mezi přípravky hrazené ze zdravotního pojištění bude rozhodovat čtrnáctičlenná kategorizační komise. Sbor odborníků určí i výši úhrady z pojištění. Rozdíl mezi ní a maximální cenou léku doplatí pacient…

Komise rozhoduje o výdajích pojišťoven na léky zhruba za 40 miliard ročně, to je čtvrtina všech peněz, které za rok protečou zdravotnictvím.

Jak jsme již dříve oznámili, sbor odborníků povede docent Karel Němeček z odboru lékové politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

„Budu respektovat vše, co mi komise doporučí,“ řekl Právu ministr zdravotnictví David Rath.

V komisi je po dvou zástupcích ministerstva zdravotnictví a VZP, po jednom ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Svazu zdravotních pojišťoven, České lékařské komory, České lékárnické komory, České stomatologické komory, Purkyňovy lékařské společnosti, odborných společností, jež nejsou členy Purkyňovy společnosti, Lékařského odborového klubu, Národní rady zdravotně postižených a Svazu pacientů, sdělil Vítězslav Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

V komisi jsou také jako pozorovatelé zástupci Mezinárodní asociace farmaceutických společností a České asociace farmaceutických firem. Ti již dříve kritizovali, že práce komise není v souladu s legislativou EU.

Rath se ale netají tím, že pozorovatele z řad farmaceutů vyloučí, aby nemohli lobbovat za své výrobky.

Právo

Léková komise má 14 členů
Ohodnoťte tento článek!