Přejít na obsah

Lékový úřad provedl v 1. pololetí 450 inspekcí v lékárnách

zpět
24.8.2011
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: www.tamesideandglossop.nhs.uk

lékárna | Zdroj: www.tamesideandglossop.nhs.uk

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv provedl v prvním pololetí 450 inspekcí v lékárnách. Za porušení zákona o léčivech dal 19 návrhů na pokutu, sdělilo ČTK tiskové oddělení ústavu.

Nejčastějším důvodem byla závada v jakosti, nedostatky v evidenci, výdej léku vázaného na předpis bez předpisu a výdej léčiv s prošlou dobou použitelnosti. V pěti případech byla lékárně pozastavena příprava léčivých látek, v jednom případě byla pozastavena činnost celé lékárny, a to z důvodu nezpůsobilosti lékárníka.

K 30. červnu evidoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 2420 lékáren a 245 výdejen léčiv a zdravotnických prostředků.

SÚKL provedl 61 kontrol zaměřených na dodržování zákona o cenách a pravidel cenové regulace, žádné porušení nezjistil. Provedl rovněž 165 kontrol dodržování zákona o návykových látkách, zjistil 60 závažných porušení a podal v šesti případech návrh na zahájení správního řízení.

Nejčastějším porušením byla špatná, případně žádná evidence při zacházení s prekurzory (látka pro výrobu drogy), chybějící licence k zacházení s prekurzory, nesprávné údaje v ročním hlášení nebo nesplnění ohlašovací povinnosti, opakovaný výdej návykových látek na lékařský předpis a výdej návykových látek farmaceutickým asistentem.

Dalším zjištěním byl výdej léčivých přípravků s obsahem návykových látek bez lékařského předpisu nebo na neúplný, případně neplatný recept či výpis z receptu, ojediněle byl zaznamenán i opakovaný výdej léčivých přípravků s obsahem návykových látek. Kontrolován byl i výdej a evidence přípravků s obsahem pseudoefedrinu.

Pokračovalo šetření zaměřené na evidenci a způsob výdeje léčivých přípravků s obsahem buprenorfinu (Subutex). Pochybení u vydávajících lékáren podle těchto kontrol ubylo, nadále ale trvá to, že lékaři předepisují lék na odvykání neoprávněně, jeden pacient má lék předepsaný od několika lékařů zároveň a lékaři píšou neúměrně vysoký počet balení.


Komentovat článek: Lékový úřad provedl v 1. pololetí 450 inspekcí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné