Lékový ústav odvede státu 1,7 miliardy Kč, novelu podepsal Zeman

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokryje část výpadku příjmů, které chybí ve zdravotnictví po zrušení třicetikorunových regulačních poplatků za návštěvu lékaře a za recept. Do státní pokladny letos převede nevyužitých 1,7 miliardy korun. Umožní to novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman, informoval ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Ústav má na zvláštním účtu přes dvě miliardy korun. Rezervy měl na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů zatím sešlo.

Stát chce ve zdravotnictví mimo jiné finančně pomoci pražské Nemocnici Na Bulovce a brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Do dvou nemocnic by mělo jít kvůli jejich špatné ekonomické situaci celkem 700 milionů korun. Bez finanční injekce by byl ohrožen výkon stanoveného rozsahu zdravotní péče, píše se v důvodové zprávě. Brněnská nemocnice by podle zprávy musela poskytování péče úplně přerušit.

Výpadek příjmů z regulačních poplatků má letos činit asi 4,2 miliardy korun, z toho u ambulancí a lékáren asi 3,27 miliardy korun. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od loňského ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Ohodnoťte tento článek!