Přejít na obsah

Lékový ústav zaplatil pokutu 2,3 milionu za sběr dat

zpět
3.8.2010
otazník, klávesnice, počítač
zvětšitotazník, klávesnice, počítačZdroj: www.javatuning.com

otazník, klávesnice, počítač | Zdroj: www.javatuning.com

 

Lékový stav zaplatil pokutu 2,3 milionu korun za to, že vytvořil banku citlivých dat pacientů bez jejich souhlasu. Podle dle ochránců soukromí to udělal v rozporu se zákonem. Informoval o tom server Týden.cz.

Vznik rozsáhlé databáze napadla lékárnická komora, která vyzvala lékárníky, aby data o pacientech do ní neposílali.

„Můžu vám konečně potvrdil, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokutu zaplatil,“ potvrdila serveru mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Hana Štěpánková.

Centrální úložiště je jedním z největších projektů ve zdravotnictví posledních let. Lékový ústav plánoval, že každý pacient si bude moci na svém lékovém účtu zkontrolovat, kolik spotřeboval léků a zda dosáhl ročního ochranného limitu, po jeho překročení dostává od zdravotní pojišťovny peníze zpět. Pokud by mu některý lék nezabral nebo mu způsobil zdravotní komplikace, sám by to do své elektronické karty zaznamenal.

„Lidé přestanou užívat léky, které se navzájem bijí,“ uvedl jako další výhodu náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Podle průzkumu firmy InfoPHARM užívá nevhodnou kombinaci léků až 120.000 pacientů. „Současně to bude sloužit jako kontrolní nástroj. Lékaři totiž budou při každém podpisu na receptu pod drobnohledem,“ dodal Plíšek.

Přístup k datům v centrálním úložišti měli mít vedle pacientů také lékaři, lékárníci a zdravotní pojišťovny. Úložiště vzniklo loni v lednu, podle serveru stálo zhruba 170 milionů korun, v provozu bylo jen do konce léta, pak jeho fungování zastavili ochránci soukromí. Sběr dat se podle nich děl nezákonně, nikdo z pacientů k němu nedal souhlas.

„Ještě nikdy jsme se nesetkali s tak obrovskou databází citlivých údajů sesbíraných bez zákonného zmocnění,“ komentoval tehdy centrální úložiště šéf ÚOOÚ Igor Němec. S daty o zdravotním stavu lidí by se podle něj nemělo zacházet lehkomyslně. Mohou se o ně zajímat například farmaceutické firmy, kterým poslouží k úpravě obchodní strategie. Citlivé údaje o problémech vlivných lidí by také mohly umožnit vydírání. „Každý by možná rád věděl, jestli někdo z politiků netrpí pohlavní chorobou,“ podotkl Němec.

Podle lékárníků postrádala databáze smysl, protože mapovala jen léky vydané na recept. Přípravky ve volném prodeji se nezabývala. Data, která stát doposud nashromáždil, proto nařídil Němec okamžitě zlikvidovat.

Ministerstvo zdravotnictví proto začala hledat cestu, jak zpětně projekt zlegalizovat. Připravilo novelu, kterou konzultovalo s ochránci soukromí. Ke sběru dat bude potřeba jednoznačného souhlasu pacienta, platit bude jen pět let. Všechny údaje budou chráněny bezpečnostními kódy jako v bance.

„K zákonu se standardně vyjádříme v připomínkovém řízení. Jak se ale k připomínkám postaví samotní zákonodárci, bude záležet pouze na nich. My pak pouze můžeme znovu provést kontrolu,“ doplnila Štěpánková.

SÚKL se podle serveru zatím nevyjádřil. V březnu, kdy ochránci soukromí sankci udělili, protestoval, že jsou dva miliony příliš vysoká částka. „Budeme se bránit žalobou,“ řekl tehdy šéf ústavu Martin Beneš.


Komentovat článek: Lékový ústav zaplatil pokutu 2,3 milionu za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékový ústav zaplatil pokutu 2,3 milionu za…

Komentáře

další 4 komentáře
challenger To ještě není vše  | 3. 08. 2010 15:03

doufám, že se bude po soudruhu benešovi pokuta účinně vymáhat.

Jiri Zelezny "pokuta" po cesku  | 3. 08. 2010 13:24

Uvedenou pokutu dal ve skutecnosti stat sam sobe. Jedna se o klasickou situaci, kdy leva ruka nevi, co dela prava.

PharmDr. Jan Hašek Kde vzít na pokuty?  | 3. 08. 2010 09:59

Některé lékárny se do databáze nepřipojily. Je jich asi jedna třetina až téměř jedna polovina ze všech, minimálně do doby, než se ujasní, zda odesíláni dat bez vědomí pacienta není v rozporu s ÚOOÚ. Několika lékárnám SUKL uložil pokuty... SUKL také neurčil alternativní přístup do databáze, nežli prostřednictvím routeru, který je ve vlastnictví soukromé firmy, nikoliv SUKLu nebo lékárny.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné