Léků bez receptu bude k dostání víc

Titulní obrázek

„Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením, která bude nově zavedena od příštího roku, bude především pro léky s pseudoefedrinem, z něhož se vyrábějí drogy. Tím přispějeme k boji proti kriminalitě,“ řekl Julínek…

Od ledna příštího roku by se podstatně mělo rozšířit množství léků, které budou volně dostupné. Novinářům to ve středu řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Neupřesnil ale, které to budou, s tím, že právě teď se o tom jedná.

„Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením, která bude nově zavedena od příštího roku, bude především pro léky s pseudoefedrinem, z něhož se vyrábějí drogy. Tím přispějeme k boji proti kriminalitě,“ řekl Julínek.

Ministr také nepřímo kritizoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který v minulých dnech připravil seznam léků, které dosud byly na předpis a nyní by měly být volně prodejné. „Nebylo to šťastné zahájení komunikace s lékaři,“ řekl Julínek.

Ministr zároveň oznámil, že nerozšíří kompetence lékárníků, takže nebudou moci prodat bez receptu některé léky, které jsou dosud jen na recept. Šlo například o léky na vysoký krevní tlak nebo cholesterol, jak zamýšlel SÚKL.

Právě tuto možnost ostře kritizoval prezident České lékařské komory Milan Kubek a dokonce kvůli tomu pohrozil trestním oznámením jak na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, tak na ředitele SÚKL Martina Beneše.

Kubek řekl, že zásadně nesouhlasí s návrhem zařadit novou kategorii přípravků vydávaných bez receptů, která nemá podle něj žádné medicínské opodstatnění. Viděl v tom návrh lobby farmaceutických firem, které by si navíc přišly ročně na zhruba dvě miliardy korun.

Výdej na občanku

Julínek se včera dohodl s představiteli Sdružení praktických lékařů, pediatrů a gynekologů, že do skupin léků bez receptu s omezením budou zařazeny jen ty, s nimiž budou lékaři souhlasit.

Pokud si pro ně pacient do lékárny přijde, bude se muset prokázat občanským průkazem a zároveň bude omezen počet balení těchto léků, které mu mohou být v měsíci vydány.

Na dotaz, které léky budou do této nové kategorie zařazeny, Julínek také konkrétně neodpověděl s tím, že o tom chce diskutovat s lékařskou veřejností. Jasné jsou jen léky se zmíněným pseudoefedrinem.

Člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek potvrdil, že lékaři souhlasí s tím, aby se skupina volně prodejných léků rozšířila.

„Shoda je, že zařazování bude podle odborných kritérií, nikoli podle politických tlaků nebo lékárenských či distributorských lobby,“ řekl.

Nové rozdělení léků, tedy rozšíření volně prodejných léků, a nově vzniklá kategorie léků bez receptu, ale s omezením, by měly platit od ledna příštího roku. Ministerstvo takový seznam vypracuje a SÚKL ho pak vydá.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!