Léků se spotřebovalo méně, ale dražších

Titulní obrázek

Čeští pacienti spotřebovali loni méně balení léků, než rok předchozí, zato ale tyto léky byly o něco dražší. Statistické údaje potvrzují, že se finanční prostředky přesouvají na podstatně nákladnější léčbu. Více peněz směřuje do specializovaných center, například na léčení rakoviny…

Informace o spotřebě léků zveřejní během dneška Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Objem dodávek za celý loňský rok byl zhruba 317 milionů balení, což ve srovnání s rokem 2007 znamená pokles o 7,67 procenta. Ve finančním vyjádření je zde však patrný nárůst o 8,13 procenta,“ uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Čísla podle ní ukazují, že k pacientům se dostávají kvalitnější a nákladnější léky. Zjištění statistiků lze podle České lékárnické komory vysvětlit i tak, že nemocnice mají letos více drahých léků pro vážně nemocné a méně se jich předepisuje v ordinacích. „Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění,“uvedl pro ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr v souvislosti s tím připomněl, že od ledna 2008 je nová zákonná úprava stanovení cen a úhrad léků z peněz zdravotního pojištění. Rozhoduje se ve správním řízení, které má na starosti SÚKL. Firmy se mohou odvolat, rozhodnutí je soudně přezkoumatelné. Přehodnocení maximálních cen žádá zákon u léků, které měly cenu podle starších pravidel, kdy se vycházelo z nákladů výrobce.

Nově se stanoví maximální cena tak, že se porovnají ceny léků v osmi referenčních zemích EU s obdobným spotřebitelským košem. Maximální cena výrobce se stanoví jako průměr alespoň ze tří těchto zemí. Snížení maximálních cen je podle Šnajdra pro ochranu pacientů, aby jim nerostly doplatky, a znamená úsporu i pro zdravotní pojišťovny.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz

Léků se spotřebovalo méně, ale dražších
Ohodnoťte tento článek!