Přejít na obsah

Léků se spotřebovalo méně, ale dražších

zpět
29.1.2009

Čeští pacienti spotřebovali loni méně balení léků, než rok předchozí, zato ale tyto léky byly o něco dražší. Statistické údaje potvrzují, že se finanční prostředky přesouvají na podstatně nákladnější léčbu. Více peněz směřuje do specializovaných center, například na léčení rakoviny...

Informace o spotřebě léků zveřejní během dneška Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Objem dodávek za celý loňský rok byl zhruba 317 milionů balení, což ve srovnání s rokem 2007 znamená pokles o 7,67 procenta. Ve finančním vyjádření je zde však patrný nárůst o 8,13 procenta,“ uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Čísla podle ní ukazují, že k pacientům se dostávají kvalitnější a nákladnější léky. Zjištění statistiků lze podle České lékárnické komory vysvětlit i tak, že nemocnice mají letos více drahých léků pro vážně nemocné a méně se jich předepisuje v ordinacích. „Meziroční pokles počtu balení a nárůst finančních nákladů na léky znamená větší podíl nákladnějších léčivých přípravků určených především k léčbě závažných onemocnění,“uvedl pro ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr v souvislosti s tím připomněl, že od ledna 2008 je nová zákonná úprava stanovení cen a úhrad léků z peněz zdravotního pojištění. Rozhoduje se ve správním řízení, které má na starosti SÚKL. Firmy se mohou odvolat, rozhodnutí je soudně přezkoumatelné. Přehodnocení maximálních cen žádá zákon u léků, které měly cenu podle starších pravidel, kdy se vycházelo z nákladů výrobce.

Nově se stanoví maximální cena tak, že se porovnají ceny léků v osmi referenčních zemích EU s obdobným spotřebitelským košem. Maximální cena výrobce se stanoví jako průměr alespoň ze tří těchto zemí. Snížení maximálních cen je podle Šnajdra pro ochranu pacientů, aby jim nerostly doplatky, a znamená úsporu i pro zdravotní pojišťovny.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Léků se spotřebovalo méně, ale dražších

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Léků se spotřebovalo méně, ale dražších

Komentáře

dalších 22 komentářů
Dr. R. Jelínek Re:DDD  | 30. 01. 2009 12:17

Já vidím hlavní problém v celém slavné reformě zdravotnictví v tom, že se výrazně omezují ambulance, PL, AS a na druhou stranu se masivné utrácí v nemocnicích. Při tom ambulantní péče je jen zlomek náladů na celé zdravotnictví. Kdyby se v těch nemocnicích aspoň zvědaly platy, ale navýšení jde farmaceutickým firmám do kapsy.

A.Hladký obvyklá manipulace  | 30. 01. 2009 06:41

Řekl bych, že je to klasická ukázka manipulace čtenářů. Autor vzal dva jednotlivé léky – aspirin a paralen – a náklady na ně označil naprosto demagogicky za náklady za celou skupinu „banální léky v chřipkových indikacích“ – jako by neexistovaly jiné léky v této indikaci – ibuprofen, …, kapky, mastičky, … . A pak tuto „skupinu“ srovnává se skupinou všech cytostatik. Logické by v této souvislosti bylo např. srovnání skupiny cytostatik třeba s „léky do 30 Kč“, nebo aspoň s „analgetika+antipyretika+antitussika+… do 30Kč “ apod. O kvalifikaci autora myslím dostatečně svědčí informace „Aspirin se dává v dvojí indikaci. Jednak jako prevence vzniku uzávěru tepen po infarktu či mozkové příhodě. … . Dále jako lék proti teplotě či bolestem.“ , která se dá srovnat tak jedině s „nitroglycerin se používá v medicíně a v báňském průmyslu, ale zde je jeho spotřeba několikanásobně vyšší“ :-).

Pavel Šíp Zajímavé  | 30. 01. 2009 00:40

http://www.blisty.cz/2009/1/29/art45049.html

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné