Přejít na obsah

Léky na předpis? Stačí kód

zpět
16.2.2009

Lidé, kteří užívají stále stejné léky, ušetří od dubna čas. Pro předepsání nového léku už totiž nebudou muset chodit k lékaři. Ten může pacientovi prostřednictvím textové zprávy na mobil či emailu poslat pouze kód receptu. A ten mu postačí, když si léčivo bude chtít vyzvednout v lékárně...

Novinkou ve zdravotnictví jsou mnozí lidé nadšeni. „Určitě to vítám. Pro ty, co jsou ve středním věku nebo mladí, je to super. Alespoň jdeme s dobou, máme už jednadvacáté století, takže používat v tomto směru mobil či internet není špatný nápad. I když je pravda, že návštěva lékaře před předepsáním receptu je také nezbytná,“ zhodnotil například Robert Čuri z Kroměříže.

Zcela opačný názor zastává zase Jana Malenovská z Kroměříže. „Každopádně toho nevyužiji. Musím mít kontakt s lidmi. Mám totiž ráda návštěvy u své doktorky. Je úžasná a léčí i tím, že si s pacienty povídá, takže pomáhá také duševně. Ani cesta do lékáren mi nevadí,“ svěřila se žena.

Skepticky se na změnu dívá třeba i břestská praktická lékařka Ilona Slavíková. Kromě starosti navíc to pro ni prý bude také nelehká komunikace s lidmi, kteří recept budou chtít novým způsobem předepsat.

„Neodpovídám na SMS mnohdy ani rodině, tak nevím, jak tak budu komunikovat s pacienty. A navíc, když mám někomu předepsat recept na tlak, potřebuji ho také změřit. Nevím, jak to funguje v jiných zemích, ale mně se to vůbec nelíbí,“ konstatovala doktorka. Mezi lékaři se ale najdou i tací, kterým se představa komunikace s pacienty, jež berou stejné léky, pomocí SMS zamlouvá.

„Sice nám to zabere čas navíc, ale je to dobrý nápad. Už jsem o tom slyšela. Podstatné je, kdo bude textové zprávy hradit. Co se týče třeba důchodců, tak u nich nevím, zda zvládnou takovou komunikaci,“ poznamenala holešovská praktička Marie Zelová.

A obdobně uvažuje i hulínská lékařka Drahomíra Hejhalová. „Vím o tom. Špatné to možná nebude. Ale občas i tak musím vidět své pacienty. Stav se u nich může změnit,“ uzavřela Hejhalová.

Jarmila Kuncová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Léky na předpis? Stačí kód

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Léky na předpis? Stačí kód

Komentáře

dalších 21 komentářů
Petr Karpeles Re:Re:Re:Re:Re:tak tohle je mentální krize.  | 16. 02. 2009 17:55

J.a.s. to vystihl naprosto přesně. Navíc, kdyby všichni programátoři (je jich asi 30) začali ihned připojovat lékárny, jsou hotovy cca za rok. Zatím dumají nad tím, aby lékárenské programy evidovali od 1.4. regulační poplatek pouze u léků (položek ??!)s doplatkem nad 30,-Kč. Vymyslelo to pár nadšenců asi před rokem, začala to podporovat lékárnická komora, která doufala, že se to stane prostředkem v boji proti "směrování" pacientů do určitých lékáren. Pro byla i VZP, snad že by ubylo papírování. V současné době to nikdo nechce kromě SUKLu, kvůli již zmíněnému sběru dat. Stálo to už hromadu peněz, stát nakoupil jakési modemy 1ks á cca 10.000,-, které lékárny (je jich více než 2500) nechtějí t.č. ani zadarmo. Podobné články ospravedlňují tuto bl..st blahem pacientů. Jsem lékárník a začnu si s tím lámat hlavu až ve chvíli, kdy lékaři začnou uvedený způsob preskripce používat.

challenger Hmm  | 16. 02. 2009 17:21

zatím znám majitele lékáren, kteří na nějaké připojení k internetu a vykazování do centrálního úložiště soudruhu Benešovi pěkně dávají po topolánkovsku finger. Právních rozborů, který má soudruh Beneš, je sposuta a v zákoně tato povinnost explicitně uvedena není. TAkže žádný smsky. Ať to soudruzi nejdříve obhájí u soudu.

MSDF radi vysvetluje je to jako Da Vinci Code  | 16. 02. 2009 16:27

kazdy si musi ten slozity kod aktivne vypatrat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné