Léky na teplotu platí pacienti ze svého

Praktičtí lékaři musí šetřit. Ministerstvo zdravotnictví jim to nařídilo vyhláškou, která začala platit na začátku roku. Financování léčby přenesli částečně na pacienty. Na větší množství plateb v hotovosti upozornili i lékárníci. „Například framykoin, který bez doplatku pojišťovny stojí 31 korun a na který je nutný recept, si více pacientů než dříve platí ze svého,“ uvedla pracovnice lékárny v Čechově ulici Helena Burešová….

Financování léčby přenesli lékaři částečně na pacienty. Ti už si musí léky Brufen či Paralen nebo i mastičku Framykoin zaplatit ze svého.

Praktičtí lékaři musí šetřit. Ministerstvo zdravotnictví jim to nařídilo vyhláškou, která začala platit na začátku roku. Vyřešili to tedy jednoduše. Financování léčby přenesli částečně na pacienty. Ti už si musí léky Brufen či Paralen nebo i mastičku Framykoin zaplatit ze svého.

„Ve vyhlášce je, že nám pojišťovna zaplatí jen léky na akutní stavy a chronické choroby,“ vysvětlila plzeňská praktická lékařka Gabriela Eretová. Ta šetření vyřešila tak, že omezila recepty na paraleny či acylpyrin.

„Dříve jsem paralenovou či acylpyrinovou léčbu napsala na pojišťovnu, nyní napíšu recept na jeden paralen či acylpyrin. Zbytek si musí pacienti zaplatit ze svého,“ říká Eretová. Podle ní s tím většina důchodců žádné problémy mít nebude, protože jsou to desetikorunové položky.

„Důchodci si často kupují drahé multivitaminy nebo proenzymy propagované v reklamách, tak snad budou mít i na paralen,“ uvedla lékařka. Paraleny na recept omezil i plzeňský praktik David Härtel. Také mnohem dražší ibalgin si musí Härtlovi pacienti koupit za 35 Kč.

„Zaplatit si musí i brufen tlumící jako ibalgin bolest a teplotu,“ říká Härtel. Někteří lékaři přestali psát i mastičky na klouby, jako je voltaren, olfen gel či dolgit. Například za voltaren, na který přispěje pojišťovna, zaplatí pacient 43 korun, bez receptu pak 85,50.

Šetřit by se podle Härtla mělo i jinak. „Jsem bez sebe, když si v novinách přečtu, že běžkařka Neumannová bere preventivně antibiotika, aby nedostala virózu. Antibiotika jí stoprocentně nepomůžou, naopak,“ zlobí se Härtel.

Tak to podle něj dělá hodně praktiků, že píší antibiotika preventivně. Ta lidem potom nezabírají na choroby, na které jsou nepostradatelná, jako je angína.

Na větší množství plateb v hotovosti nás upozornili i lékárníci. Například i framykoin, který bez doplatku pojišťovny stojí 31 korun a na který je nutný recept, si více pacientů než dříve platí ze svého. Uvedla to pracovnice lékárny v Čechově ulici Helena Burešová.

Data o šetření lékařů

– Lékaři letos musí snížit náklady na zdravotní péči svých pacientů o dvě procenta ve srovnání s loňskem.

– Léta předtím je mohli naopak zvýšovat o 20 procent.

– Všichni se bojí, že se do limitu nevejdou, proto přenáší náklady na zdravotní péči na své pacienty.

JITKA ŠRÁMKOVÁ

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!