Léky podraží, pokud se zvýší mzdy

Za léky se v České republice vydá ročně kolem 30 miliard korun. Lékárníci tvrdí, že po začlenění do EU se náklady na ně zdvojnásobí, protože stejně vzrostou také ceny léčiv. „Já bych po začlenění do EU rozhodně neviděl žádné tak obrovské problémy, pokud jde o léčivé přípravky,“ řekl ředitel cenového odboru Ministerstva financí (MF) Pavel Maštálka…

Spory o to, kolik budou stát po vstupu ČR do unie různé výrobky a služby, se pomalu roztáčejí i kolem léků.

PRAHA – Za léky se v České republice vydá ročně kolem 30 miliard korun. Lékárníci tvrdí, že po začlenění do EU se náklady na ně zdvojnásobí, protože stejně vzrostou také ceny léčiv. „Já bych po začlenění do EU rozhodně neviděl žádné tak obrovské problémy, pokud jde o léčivé přípravky,“ řekl našemu listu ředitel cenového odboru Ministerstva financí (MF) Pavel Maštálka. Cenová hladina léků podle něho vždy odpovídá výdajovým možnostem zdravotních pojišťoven a ty se ihned se začleněním do unie nezlepší. „Ceny léčiv proto také okamžitě neporostou. Půjde o postupný vývoj. Zvyšování půjde ruku v ruce s růstem mezd,“ tvrdí Maštálka. Vždy ale bude platit, že v každé lékové skupině musí být plně hrazen jeden lék.

Maštálka si myslí, že dramaticky nepodraží ani volně prodejné léky. „Člověk je ochoten za léky vydat, jak se říká, i poslední zlatou náušničku. Na druhou stranu finanční situace našich průměrných domácností nesignalizuje, že by se rozhodly vydávat více za léky, kdyby jejich ceny významně stouply. A výrobci se budou přizpůsobovat chuti pacientů volně prodejná léčiva kupovat. Oni dobře vědí, za jaké ceny mají prodávat,“ dodal.

V Evropě neexistuje jednotný vnitřní trh léků. Přetrvávají dost velké rozdíly v jejich cenách mezi Španělskem, Portugalskem a třeba Německem. ČR se blíží Španělsku, kde jsou v průměru nižší než v EU. Ani v této zemi po jejím vstupu do unie nelétly ceny nahoru.

Podobně jako ČR také některé další kandidátské země řeší složité dilema týkající se léků. Například Polsko hledá, jak vyhovět unijním pravidlům patentní ochrany léků a přitom zabránit jejich dramatickému zdražení a kolapsu domácí výroby po vstupu do EU. Polsko má více rozvětvený domácí farmaceutický průmysl než ČR a přechodnému období se tedy zřejmě nevyhne. V polském parlamentu se nyní připravuje klíčový zákon o cenách, na jehož základě by některé tuzemské léky hrazené pojišťovnami mohly podražit až o 30 %. Zákon má sjednotit cenovou tvorbu u léků hrazených pojišťovnami pro domácí výrobce i pro léky z dovozu.

Ivana Kněžínková, Marta Stolařová, Hospodářské noviny, 17.5.2001

Ohodnoťte tento článek!