Léky proti nachlazení i nadále bez receptu, rozhodla sněmovna

Titulní obrázek

Léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem si lidé budou moct v lékárnách i nadále koupit bez receptu. Budou ale muset předložit občanský průkaz kvůli kontrole přiměřenosti nákupu. Důvodem je snaha zabránit zneužívání léků k výrobě drogy pervitin…

Poslanecká sněmovna dnes schválila Senátem takto upravenou novelu zákona o návykových látkách. Původně poslanci podpořili verzi, podle níž by byly tyto léky pouze na recept.

Senát na konci března vrátil sněmovně návrh novely k projednání, protože se mu nelíbila změna prosazená poslankyní KSČM Kateřinou Konečnou o převedení léků s pseudoefedrinem, tedy Modafenu, Nurofenu stop grip, Panadolu plus grip či Paralenu plus, na recept. Podle senátorů by to zkomplikovalo život pacientům. Senátní verze se shoduje s původním návrhem předloženým ministerstvem zdravotnictví a projednaným i s odborníky na boj proti drogám.

K omezení množství zákonodárci přistoupili proto, že podle dat jde na výrobu drog celých 80 procent balení léků s pseudoefedrinem prodaných v Česku.

Při obhajobě senátní verze se dnes vzácně shodli senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) s jeho předchůdcem, nyní poslancem a hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem (ČSSD). Rath uvedl, že převedením léků s pseudoeferdinem na recept kvůli „uzounké skupině“ výrobců drog by se příliš zasáhlo do životů lidí, kteří jsou zvyklí se léčit se například modafenem. Navíc opatřit si recept není pro narkomafii nic složitého, dodal Rath.

„Myslím si, že je to rozumný kompromis. Na jedné straně ve zbytečném neomezování pacientů a zbytečném netlačení pacientů, aby museli do ordinace a museli platit regulační poplatek a museli mít recept. Na druhou stranu tím policie získá zajímavý nástroj k boji s výrobci drog,“ řekl po hlasování ČTK Rath.

Za Konečnou a proti Julínkovi a Rathovi se postavil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Podle něj by převedení rizikových léků na recept pomohlo snížit množství lidí závislých na pervitinu. Problém se senátní verzí novely měl i poslanec za ODS Boris Šťastný. Podle něj je limit 60 tablet příliš velký, dá se z něj prý uvařit až 20 dávek pervitinu. Byl by tedy pro snížení limitu třeba na 24 tablet. Z medicínského hlediska by se podle něj nic nestalo, kdyby tyto rizikové léky byly k výdeji jen na recept.

Konečná dnes při rozpravě dokonce navrhla, že by se tyto léky zakázaly úplně. V některých zemích se skutečně léky s pseudoefedrinem nedají koupit. Farmaceutické firmy by totiž mohly teoreticky vyjmout pseudoefedrin z těchto léků. Nejde totiž o účinnou, ale podpůrnou látku.

Lékárny by se měly do 1. května připojit k centrálnímu úložišti receptů. V něm si pak každý lékárník bude moct podle předloženého občanského průkazu ověřit, jestli si člověk kupuje „přiměřené“ množství léků. Julínek upřesnil, že limit se vztahuje na 1800 miligramů, tedy asi dvě balení neboli 60 tablet léků s nejvyšším obsahem pseudoefedrinu.

K pondělí 27. dubna se do centrálního úložiště receptů přihlásilo přes 700 lékáren z celkových 2600. K úložišti se budou moct přihlásit dobrovolně i lékaři a pacienti. Na stránce www.leky.sukl.cz si budou moct požádat o přístupový klíč.

ČTK

Léky proti nachlazení i nadále bez receptu, rozhodla sněmovna
Ohodnoťte tento článek!