Přejít na obsah

Léky s pseudoefedrinem - zmatek při výdeji

zpět
20.5.2009

Mělo to být jednoduché: od května si měli lidé kupovat léky na chřipku a nachlazení, které obsahují pseudoefedrin a byly zařazeny do nové kategorie léků tak zvaně bez receptu, ale s omezením. A to i přesto, že až do té doby byly prodejné bez omezení a každý si jich mohl koupit, kolik chtěl...

Podle rozhodnutí SÚKL jsou to přípravky: Modafen, Paralen Plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip.

Právě těchto léků totiž zneužívali narkomani, vařili z nich drogu, a proto stát chtěl jejich výdej mít pod kontrolou, ale současně je nechtěl dát úplně na recept od lékaře. Proto stanovil, že pacient může na občanský průkaz dostat jen 60 tablet za měsíc.

Jenže ze zdánlivě jednoduché věci se stal obrovský problém a doplatil na to pacient.

Lékárnická komora a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se totiž vůbec nemohou dohodnout, jak to s léky s pseudoefedrinem, zařazenými do nově vzniklé kategorie léků - bez předpisu, ale s omezením - vlastně má být.

SÚKL ze zákona vytvořil tzv. centrální úložiště dat. Podle něho se všechny lékárny v zemi, kterých je zhruba 2600, měly do konce dubna na toto úložiště napojit, aby léky s omezením mohly vydávat.

Centrální úložiště ale bylo vybudováno v souvislosti s tzv. elektronickým lékařským předpisem. To je zatím hudba budoucnosti a lékárníci prý neznají lékaře, který by elektronický recept již psal.

Navíc lékárníci tvrdí, že lékárna není povinna plnit jakoukoli povinnost uloženou ústavem.

„Proto jsme vyzvali lékárníky, aby se nepřipojovali do centrálního úložiště a jako nepřipojení neposkytovali údaje o vydaných léčivých přípravcích. Léky s pseudoefedrinem pak mají vydávat jen na lékařský předpis, nikoli v rámci kategorie s omezením,“ tvrdí prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Mluvčí SUKL Veronika Petláková je ale jiného názoru. „Zákon určuje, že lékárník před vydáním léku s omezením si musí předem ověřit předchozí výdaje danému pacientovi. Tím pádem si to ověřuje právě přes centrální úložiště a musí být na ně připojen.“

Tahanice lidi nezajímají

Zatím se podle SÚKL na úložiště napojilo 1150 lékáren z 2600 v zemi, podle lékárníků zhruba 500.

Spor lékárnické komory a SÚKL ale nezajímá pacienty. Jeden čtenář Právu napsal, že „je to neskutečný bordel“. Popsal, že navštívil tři lékárny a lék Paralen Plus v jedné dostal volně, v druhé mu řekli, že musí jít k lékaři a ten mu ho musí předepsat na recept, a ve třetí mu ho vydali na občanský průkaz.

Do kolotoče kolem léků s pseudoefedrinem se zapojil i Svaz pacientů. Tvrdí, že když lékárníci nejsou napojeni na centrální úložiště, nutí vlastně pacienty, aby navštěvovali praktické lékaře, kteří jim tento dříve volně prodejný lék musí napsat na recept. Tím se ale zvýší frekvence návštěv v ordinacích a samozřejmě i vybírání třicetikorunového regulačního poplatku v ordinacích. Nejvíc na to doplatí pacienti, kteří jsou z vesnic a mají do lékárny ve městě daleko.

Jak zjistil náš zpravodaj z Prostějova, z novin se dočetli, že lék dostanou na občanský průkaz, ale v lékárně pak chtěli předpis. Sedmdesátiletá paní se musela vrátit 30 km k lékaři na obvodě. A protože jiná lékárna v dosahu není, musela zase zpět, tentokráte už s receptem na Paralen Plus. Právem se ptá: „Je to normální?“

Svalují vinu jeden na druhého

Normální to určitě není a zmatky v lékárnách potrvají ještě mnoho měsíců. Lékárnická komora a SÚKL svalují vinu jeden na druhého a ač už spolu jednali o východiscích, společnou řeč zatím nenašli.

A co pacient? Ten musí počítat s tím, že když se dva hádají, odnese to ten třetí. V tomto případě skutečně pacient. Dál tedy bude platit, že v lékárnách, které jsou na centrální úložiště napojeny, dostanou zájemci léky s pseudoefedrinem na občanský průkaz, a v těch, které napojeny nejsou, jen na lékařský předpis. Volně prodejné už nejsou!

„Tyto léky lze bez problému nahradit jinými, bez lékařského předpisu, které jsou volně dostupné,“ soudí Havlíček.

Platí jedna rada: zeptejte se ve své lékárně, jak vám léky s pseudoefedrinem vydají. A ve větších městech obejděte víc lékáren, kde vám je vydají jen na občanský průkaz. Jinak musíte k lékaři pro recept, a pak si připravte 30 korun.

Ministerstvo zdravotnictví o dané situaci ví a prý ji řeší. Spadla do toho ale výměna ministryň, a tak nějaký týden asi potrvá, než bude jasno.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Léky s pseudoefedrinem - zmatek při výdeji

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Léky s pseudoefedrinem - zmatek při výdeji

Komentáře

dalších 23 komentářů
Karel Šplíchal Re:Re:Jak jsem se snažil nakoupit ...  | 26. 05. 2009 09:13

Nejsem ani lékař, ani lékárník, ale říkáte, že ibalgin pomůže na chřipku stejně, jako nurofen stopgrip? Tedy že oproti ibalginu je v nurofenu stopgrip pouze pseudoeffedrin?

jir Re:Jak jsem se snažil nakoupit ...  | 22. 05. 2009 14:59

Léků obsahujících ibuprofen je celá řada (Brufen Ibalgin, Apo-ibuprofen, Nurofen apod.). Když tedy netrváte na pseudoefedrinu kolem jehož zneužívání a formě výdeje přípravků jej obsahující se nyní rozpoutaly zbytečné mediálně-legislativní tanečky, tak kde je problém? Pseudoefedrin sámpřece žádnou chřipku nevyléčí...

Karel Šplíchal Jak jsem se snažil nakoupit ... Pokračování  | 22. 05. 2009 12:49

Trochu mě to přestalo bavit a to jsem na placených parkovištích neplatil a pak jsem se podíval na www.sukl.cz, kde se mi objevila hláška, že stránky jsou z technických důvodů nedostupné. Cca po 15-ti minutách obnovování se začaly stránky postupně objevovat, až jsem narazil na seznam lékáren. V okrese Chomutov ještě zbývalo několik lékáren, které jsou napojené na CÚ, tak jsem je obvolal. 11. Lékárna U Zlaté renety, Březno u chomutova - nemají 12. U okřídleného býka - nemají 13. Lékárna u Zlatého jelena Jirkov - Paní mi po telefonu řekla že mají, ale že jestli jsem už někde něco kupoval, tak mi nic neprodají a že si musím vzít občanku. Dorazil jsem za 10 minut a pořádal o zmíněný lék. V tu chvíli i kolegyně vedle ní ztichla a už si mne začala prohlížet. Zeptal jsem se, kolik balení léku mohu koupit a ona řekla, že maximálně 2 balení po 24 tabletách, které jsem si také při představě příštího cestování zakoupil.Paní řekla, ať jí dám občanku, že si mě musí zkontrolovat, jestli už jsem něco nekupoval, že jinak mi to nedá (ještě je ani nevyndala ze šuplíku!!!) - po 5-ti minutách hrobového ticha řekla XXX,- Kč. Ve dvou lékárnách mi tedy bylo naznačeno, že teď už z toho nic vařit nebudu ... já z toho měl už srandu, ale někomu to fakt nemusí být příjemné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné